טיפול בפריצת דיסק

תוכן עניינים

24 חוליות מרכיבות את עמוד השדרה שלנו והן מגיעות מהאגן ועד הגולגולת. התפקיד של החוליות הוא  לייצב את הגוף. מכיוון שאנו מתכופפים לא מעט, הרי שעמוד השדרה שלנו חייב להיות גמיש ובכדי שהוא יהיה גמיש, יש סחוס טבעתי אשר נקרא גם דיסק. הדיסק עשוי מחומר סיבי בהיקף שלו ובחומר ג'לטיני גמיש במרכז שלו. הוא מוקף קרומים טבעיים והוא יכול לספוג עומס כבד ביותר.

המבנה של עמוד השדרה, אמור לתמוך בגופנו במהלך כל חיים לצורך ביצוע כל הפעולות הרלוונטיות, אך העומס אשר מצטבר במהלך השנים על עמוד השדרה לא פעם שוחק אותו. מה שעוד יכול לשחוק את עמוד השדרה זה: ישיבה לא נכונה או ממושכת מול המחשב, נהיגה במהלך שעות ארוכות ביממה, עודף משקל, חולשה של השרירים ועוד. כל אלה עלולים לגרום לפריצת דיסק אשר דורש טיפול לפריצת דיסק שיקל על האדם ויאפשר לו לנהל חיי שגרה תקינים.

מהי פריצת דיסק?

הדיסק כאמור מורכב ממעגלים של קרומים פנימיים אשר מצויים מסביב לגרעין שעשוי מחומר ג'לטיני. כאשר הלחץ על הדיסקים גדל לאורך הזמן הוא עלול לגרום לכך שהקרומים הפנימיים יקרעו והחומר הנוזלי יזלוג מתחת לקרום.

כאשר מדובר על פריצה של הקרומים הפנימיים, המעטפת הסיבית תאחה את עצמה כאשר הגוף מצוי במנוחה. אולם, אם נפרצים עוד קרומים והדבר מגיע למצב שבו זולג החומר מהדיסק החוצה, הסיבים לא יצליחו להתאחות ואז האדם יסבול מפריצה מלאה של הדיסק. המצב המדובר, הנוזל עלולה להפעיל לחץ על העצבים ועל החוט של השדרה ואז מה שהאדם ירגיש יהיה כאב גב שלרוב יקרין גם לרגל שלו. במצב מורכב וחריג הדבר עלול לגרום גם לנזק בלתי הפיך ועל כן, אין ספק שחשוב ביותר לאבחן במהירות את הבעיה ולהעניק לה טיפול מתאים.

מהם התסמינים לפריצת דיסק?

מכיוון שמרבית פריצות הדיסק מתרחשות בגב התחתון שבו ממוקם עמוד השדרה המותני, הרי שאדם שיסבול מפריצת דיסק, יחווה כאבים בירך, בשוק, בישבן ואף בחלקים מכף הרגל שלו. כאשר הנזק יהיה רק בשכבות הפנימיות של הדיסק לעיתים הכאב שיורגש יהיה כאב גב תחתון מתמשך בלבד. אולם, במקרים של פריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי, יורגש כתב בכתף ובזרוע, נוקשות של הצוואר ועוד. תחושות נוספות שניתן להרגיש בשל פריצת דיסק הן: חוסר תחושה או עקצוצים באזורים שנמצאים סביב הדיסק שנפגע וכן באזורים שונים של הגוף שקשורים לעצבים שעליהם הלחץ מופעל.

כיצד מאבחנים פריצת דיסק?

לא קל לאבחן פריצת דיסק וזאת בשל העובדה שלא לכל פריצת דיסק יש סימפטומים שונים שבאים לידי ביטוי. לא מעט אנשים סובלים במהלך השנים מבעיות שונות בדיסק אחד או אפילו יותר, אך הבעיות הללו כלל לא מפריעות שכן, חלק מהכאבים בגב נובעים מבעיות אחרות בעמוד השדרה.

בכדי לאבחן פריצת דיסק יש צורך לבצע בדיקת הדמיה כגון: סיטי או MRI שמיועד לרקמות הרכות

בבדיקת סיטי מתבצע צילום של המקום הכואב והבדיקה מעניקה תמונה מלאה וברורה של הדיסקים ושל עמוד השדרה. קרני הרנטגן יועברו בזוויות שונות על ידי הסורק הממוחשב וזאת בכדי לקבל הדמיה בחתכים. הרופא הבודק יוכל לבחון כל חתיכה בהדמיה התלת ממדית על מנת לבדוק האם ישנם שינויים ניווניים בדיסקים וכן האם אפשר לזהות בלט או בקע בדיסק.

בדיקת MRI תהיה עדיפה לאבחון בעיות שונות בעמוד השדרה וזאת בשל העובדה שמדובר על בדיקה מדויקת יותר שיש לה יכולת להציג בצורה טובה יותר את הרקמות. הבדיקה המדוברת גם יכולה לבדוק מהי מידת הלחץ על הדיסקים. הבדיקה תבוצע בהמשכים כאשר כל שלב יארך כמה דקות והנחשף לא יהיה חשוף לקרינה במהלך הבדיקה.

בדיקות נוספות שניתן להיעזר בהן על מנת לאבחן פריצת דיסק הן: דיסקוגרפיה שהיא בדיקה שבה מוזרק חומר ניגוד לדיסק ולאחר מכן מצלמים אותו ברנטגן כאשר המטרה היא לגלות קרעים או דליפות של חומר מהדיסק וכן מיאלוגרפיה שזוהי בדיקה שבמסגרתה מוזרק צבע לנוזל השדרה ( בדרך כלל יוד) לפני צילום רנטגן כאשר המטרה היא לאתר לחץ על העצבים או על עמוד השדרה בשל פריצת דיסק.

כיצד מטפלים בפריצת דיסק?

טיפול בפריצת דיסק יכול להתבצע בשיטות שונות, כאשר ברובד השמרני יותר, הטיפול יכלול פיזיותרפיה ייעודית לפריצת דיסק שהמטרה שלה היא לטפל בדלקת העצבית הנגרמת מהפריצה, לשפר את יכולת התנועה של עמוד השדרה וכן המפרקים, לשחרר ולייצב שרירים המצויים סביב האגן ועמוד השדרה וללמד את המטופל איך הוא יכול להתנהל בחיי היומיום שלו מבלי לסבול מכאבים שונים שכרוכים בפריצת הדיסק.

סוג טיפול נוסף הוא טיפול תרופתי שמטרתו היא להקל על הכאבים הנובעים מפריצת דיסק. ייתכן כי הרופא יבחר להזריק סטרואידים מסביב לעצבים של חוט השדרה כאשר מדובר במקרים שבהם האדם סובל מכאב משמעותי. אם גם הטיפול המדובר לא עוזר לכאבים, ייתכן כי הרופא יבחר לתת טיפול באופיואידים לטווח קצר.

טיפול נוסף הוא טיפול ניתוחי. מדובר על טיפול נדיר יחסית אשר מוצע רק כאשר המטופל סובל מכאבים קשים ביותר, מאובדן תחושה באיברים שונים, מקושי ללכת, מאובדן שליטה בסוגרים ועוד.

טיפול בפריצת דיסק
הצוות שלנו

פיזיוטרפיסט מומחה לבעיות אורתופדיות מורכבות, בעל 16 שנות ניסיון והסמכות בינלואומיות רבות. בין השאר מתמחה שמא בפציעות ספורט, מומחה לטיפול בכאב כרוני, כאב על רקע רגשי, בעיות פה ולסת, טיפול בסחרחורות (ורטיגו), מומחה בכאבי ראש ומגרינות ובמגוון רחב של בעיות אורתופדיות אחרות.. בקליניקה נעשה שימוש בפרקטיקות ובטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם המסתמכות על יכולת אבחון מעמיקה, שיטות טיפול ייחודיות והתאמה אישית של תוכנית מיטבית. פתרונות ותוצאות כבר בטווח הזמן המיידי!

ליעוץ וקביעת תורים צרו איתנו קשר

תפריט נגישות