טיפול באמצעות גלי הלם

טיפול בגלי הלם חוץ גופי (ESWT) – שיטה חדשנית לטיפול בכאב

טיפול בגלי הלם חוץ גופי (בקיצור ESWT) הוא אופציה לא פולשנית לטיפול בכאבים ומחלות שונות של מערכת השרירים והשלד. נעשה שימוש מוצלח ב-ESWT בטיפול אורטופדי בכאב מאז תחילת שנות ה-90. שנים רבות של ניסיון מוכיח כי שינויים פתולוגיים מסוימים בגידים, רצועות, קפסולות, שרירים ועצמות ניתנים לביטול ספציפית בעזרת שיטת ריפוי זו. מצבים שמטופלים תכופים כוללים כתף קפואה, כאבי מרפק טניס ועקב (פלנטר פאסייטיס).

גלי ההלם המשמשים הם פעימות קול קצרות שיכולות לחדור למים ולרקמות רכות. גלי ההלם נוצרים מחוץ לגוף ("חוץ-גופני") ביד של המכשיר ומועברים לגוף המטופל באמצעות ג'ל אולטרסאונד, שם יש להם השפעה ממוקדת על האזורים הכואבים.

גלי הלם מבוצע על ידי מטפלים מוסמכים. עבור מטופלים, הוא כמעט ללא סיכונים ותופעות לוואי. הטיפול מתבצע במתכונת חוץ ולכן ניתן לשלב אותו בקלות בחיי היום יום – מיד לאחר מכן, המטופלים יכולים להמשיך בשגרת יומם הרגילה.

ליעוץ וקביעת תורים צרו איתנו קשר

טופס פניה - טקסט

שאלות נפוצות

גלי הלם הם גלי קול בעלי אנרגיה גבוהה ונשמעים. הם מאופיינים בעלייה מהירה בלחץ ובאורך דופק קצר. הם מתרחשים בחיי היומיום שלנו, למשל, כאשר מטוסים שוברים את מחסום הקול. גלי הלם נמצאים בשימוש ברפואה מאז 1980. במקור, הונהגה ההליך החדש אז להסרת אבנים בכליות ובמרה ללא ניתוח – מה שהצליח וחולל מהפכה בטיפול בתלונות אלו. תחום היישום השני היה טיפול בשברי עצמות שהחלימו לקוי, מה שנקרא פסאודרתרוז. בשל הצלחות אלו, נעשה יותר ויותר מחקר על השפעת גלי הלם על גוף האדם. לאחר מכן, מהר מאוד התגלה כי ההליך מתאים גם לטיפול במחלות כואבות רבות של מערכת השרירים והשלד. מאז תחילת שנות ה-90, תחום יישום זה הפך ליותר ויותר חשוב ומאז הוכיח את ערכו, כולל בספורט הבינלאומי המוביל. כיום, רופאים משתמשים בטיפול בגלי הלם לטיפול במצבים רפואיים אורטופדיים נפוצים כמו כתף קפואה, מרפק טניס, אכילודיניה, תסמונת קצה הפיקה וכאבי עקב בדלקת כף הרגל. בהתאם לאינדיקציה, נעשה שימוש בגלי הלם ממוקדים או רדיאליים (או שניהם).
ההשפעות של טיפול בגלי הלם הוכחו במחקרים מדעיים רבים. בטיפול מודרני בכאב, גלי הלם מעבירים אנרגיה ממקום היצירה – מכשיר גלי ההלם – לאזורי הכאב בגוף האדם. שם הם מגלים את השפעתם. גלי ההלם יכולים להאיץ את תהליך הריפוי בגוף – יכולת ההתחדשות של הגוף נתמכת. חילוף החומרים משתפר, זרימת הדם מוגברת, ורקמות פגומות יכולות להתחדש ולהחלים.
טיפול בגלי הלם חוץ גופי (בקיצור ESWT) הוא אופציה לא פולשנית לטיפול בכאבים ומחלות שונות של מערכת השרירים והשלד. נעשה שימוש מוצלח ב-ESWT בטיפול אורטופדי בכאב מאז תחילת שנות ה-90. שנים רבות של ניסיון מוכיח כי שינויים פתולוגיים מסוימים בגידים, רצועות, קפסולות, שרירים ועצמות ניתנים לביטול ספציפית בעזרת שיטת ריפוי זו. מצבים שמטופלים תכופים כוללים כתף קפואה, כאבי מרפק טניס ועקב (פלנטר פאסייטיס). גלי ההלם המשמשים הם פעימות קול קצרות שיכולות לחדור למים ולרקמות רכות. גלי ההלם נוצרים מחוץ לגוף ("חוץ-גופני") ביד של המכשיר ומועברים לגוף המטופל באמצעות ג'ל אולטרסאונד, שם יש להם השפעה ממוקדת על האזורים הכואבים. גלי הלם מבוצע על ידי מטפלים מוסמכים. עבור מטופלים, הוא כמעט ללא סיכונים ותופעות לוואי. הטיפול מתבצע במתכונת חוץ ולכן ניתן לשלב אותו בקלות בחיי היום יום – מיד לאחר מכן, המטופלים יכולים להמשיך בשגרת יומם הרגילה

מרפק:

אפיקונדיליטיס (טניס או מרפק גולף)

האפיקונדיליטיס היא גירוי כואב של הגידים של שרירי האמה. טיפוסי היא רגישות מוגבלת מעל הצמדת השריר במרפק וכאב מושפע או מוגבר עם הפעלת השרירים הללו. בהתאם למיקום האפיקונדיליטיס נקראת טניס או מרפק גולף.

ברך ושוק:

דלקת בגיד הפיקה (ברך קופץ)

תסמונת מתח השוקה (Shin splint)

טיפול בגלי הלם בדלקת בגיד הפיקה (ברך מגשר)

הדלקת בגיד הפיקה, הנקראת גם דלקת בגיד הפיקה, גורמת לכאבים בתחתית פיקת הברך (פטלה) – בעיקר ברגל אחת. דלקת בגיד הפיקה, הנקראת גם ברך מגשר, מופיעה לעתים קרובות אצל רצים.

טיפול בגלי הלם בתסמונת הסטרס השוקית (Shin splint)

תסמונת הסטרס הטיביאלית, הידועה גם בשם shin splint, היא תחושה כואבת בשוקיים. המחלה מתרחשת בדרך כלל לאחר פעילות גופנית. סיבה אחת עשויה להיות שימוש יתר בשרירים. שין ספלינט מתרחש ככל הנראה בספורט עם שינויי כיוון מהירים, אך גם בספורטאים לא מאומנים, למשל. לאחר עלייה במשקל או לאחר החלפת הנעלה.

גיד אכילס ועקב

אכילודיניה (תסמונת כאב כרוני של גיד אכילס)

Plantar Fasciitis (דורבן בעקב)

האכילודיניה היא תסמונת כאב של גיד אכילס, שמתחילה בשרירי השוק ומפרה את עצם העקב. הסיבה לאכילודניה היא שימוש יתר מקומי, בעיקר כרוני, של גיד אכילס

טיפול בגלי הלם ב- Plantar Fasciitis (דורבן בעקב)

דורבן העקב הוא דורבן גרמי על עצם העקב, שיכול להופיע בסוליות האחוריות או התחתונות. דורבן העקב התחתון קשור מדי פעם לדלקת בגיד ה-Plantar על הסוליות, הנקראת Plantar Fasciitis

כתף וצוואר:

טיפול בגלי הלם בדלקת גיד קלסיפיק (כתף גירנית)

ב-Calcific tendonitis משקעים גירניים נמצאים בגידים ובהחדרות גידים. לכן, מחלה זו נקראת גם כתף גירנית. סביר להניח שגיד הסופרספינטוס מושפע. הפרעות דלקתיות חריפות מתרחשות, אשר נגרמות על ידי זרימת דם מופחתת. ההפרעות הדלקתיות הללו יכולות להיות מורגשות בעיקר בלילה או במנוחה.

דלקת גיד קלצפית (כתף גירנית)

גב ופשיה:

טיפול בנקודת טריגר בלומבגו (כאבי גב תחתון)

נקודות טריגר, שנקראו בעבר myogeloses הן נקודות רגישות יתר בצרור מתוח מוחשי של סיבי שריר. נקודות טריגר גורמות לכאב בזמן תנועות, לפעמים אפילו במנוחה. מאפיין אופייני לנקודות טריגר הוא שהן מקרינות כאב.

 (Pai גב תחתון Lumbago pain.

תחילה המטפל עורך ראיון היסטורי רפואי מפורט עם המטופל כדי ללמוד על ההיסטוריה של התסמינים ולקבל מידע נוסף חשוב על ידי שאילת שאלות ספציפיות. בנוסף, אזור הכאב ממוקם על ידי מישוש. הטיפול עצמו מתקיים בתרגול של המטפל ומתבצע באישפוז – המטופל יכול אפוא לעזוב את התרגול מיד לאחר מכן. במהלך הטיפול המטופל יושב או שוכב. לפני הטיפול בגלי הלם, האזור הפגוע בדרך כלל ממוקם במדויק על ידי אולטרסאונד, צילום רנטגן או מישוש. בתחילת פגישה טיפולית, המטפל מורח ג'ל אולטרסאונד על האזור המטופל. זה נעשה כדי שניתן יהיה להחדיר את גלי ההלם לגוף ללא אובדן אנרגיה. לאחר מכן המטפל מפעיל את מערכת גלי ההלם ומטפל באזור הכאב עם ראש הטיפול של מכשיר היד. גלי ההלם מועברים כעת לתוך הגוף. בהתאם לסוג המכשיר וההתוויה, כ. 1500 עד 2000 גלי הלם נמסרים. טוב לדעת: ESWT היא אחת מאפשרויות הטיפול ה"לא פולשניות" בתחום הטיפול בכאב, כלומר גלי ההלם חודרים לעור ולרקמות מבלי לפגוע בהם.

טיפול בגלי הלם משמש לטיפול בכאבים ומחלות שונות של מערכת השרירים והשלד. בהתאם לסוג וחומרת המחלה או הכאב, גם משך פגישת טיפול בודדת משתנה. במרבית המקרים הטיפול נמשך בין 10 ל-30 דקות. בממוצע, נדרשים 3 עד 6 מפגשים במרווחים שבועיים.

ההשפעה של טיפול בגלי הלם חוץ-גופני (ESWT) על גוף האדם נחקרה באינטנסיביות במשך יותר משלושה עשורים. עבור מצבים רפואיים אינדיבידואליים כגון כאב בעקב (פלנטר פאסייטיס), מחקרים הוכיחו כעת בבירור את יעילותו.

מטופלים רבים מדווחים שהם נטולי כאב או חווים כאב מופחת משמעותית לאחר מפגש אחד או שניים בלבד. חופש חוזר מכאב או חופש תנועה מחזיר לחלק את איכות חייהם.

  • הריון
  • מעל כלי דם ועצבים ראשיים
  • קוצבי לב או מכשירים מושתלים אחרים
  • פצעים פתוחים
  • החלפות מפרקים
  • אפיפיזה
  • הפרעות בקרישת הדם כולל פקקת
  • הדבקה
  • רקמות סרטניות
  • מצב נפשי נפגע של המטופל ו/או חוסר יכולת לשתף פעולה.

אולטרסאונד טיפולי משתמש בגלי קול בתדר גבוה, בעוד גלי הלם  משתמש בגלים בתדר נמוך יותר.

אולטרסאונד עשוי לייצר השפעות תרמיות או לא תרמיות ברקמות, בעוד גלי הלם אינו גורם להשפעות חימום.

שני השיטות משתמשות בגלים אקוסטיים כדי לייצר יתרונות טיפוליים.

שניהם עושים שימוש באמצעי צימוד להעברת גלי קול לרקמות המטופלות

שתיהן צורות טיפול לא פולשניות.

הצוות שלנו

חסן שמא

פיזיותרפיסט

תפריט נגישות