אמבט פרפין: טיפול בפיזיותרפיה

תוכן עניינים

אמבט פרפין הוא סוג של טיפול בחום עמוק שבו חלק הגוף נטבל בפרפין מומס. הפרפין הוא חומר מרכך טבעי, שעוזר להפוך את העור לגמיש בעוד שהחום שלו מגביר את זרימת הדם לאזור המטופל. הוא נמצא בשימוש משנת 1952 כחלק מהטיפול הפיזיותרפי ונמצא כאחת מצורות הטיפול בחום היעילות ביותר במקרים מסוימים. החום מהפרפין מגביר את זרימת הדם לאזור המטופל. כלי הדם מתרחבים, והדבר מסייע בהובלת חומרי המזון והחמצן הדרושים לרקמה הפגועה, ובמקביל גם מסייע בסילוק הרעלים והצטברויות חומצת החלב הגורמים לכאב ונוקשות באזור הפגוע.

שעוות פרפין יכולה לשמש לטיפול במצבים כמו:

אוסטיאוארתריטיס

– דלקת מפרקים שגרונית

– פיברומיאלגיה

– סקלרודרמה

– התכווצות שרירים

– פציעות שימוש יתר

– פציעות כרוניות במפרקים

– עור יבש וסדוק

מה זה אמבט פרפין?

המונח "פרפין" נגזר מהמילה הלטינית "Parum affinis", שפירושה תגובתיות מועטה. זהו פרפין לבן מטוהר שעבר תהליך כימי של הסרת זיהומים ורכיבים מזיקים. נעשה בו שימוש רפואי כבר בשנת 1952. מינרל זה, בעל יכולתו לאגור ולהוליך חום, מצא את מקומו בתחום הבריאות והיופי כ"כלי" יופי וכמדיום טיפולי פנים וגוף. לא רק שהוא מגביר את גמישות העור ופותח את הנקבוביות, יש לו גם השפעות טיפוליות במיוחד לגבי אלו שיש להם דלקת מפרקים, כאבים ונוקשות.

אמבט פרפין הוא בעצם מיכל אחסון עבור שעוות הפרפין, שומר על השעווה במצב מותך כדי להתכונן לטיפול. הוא מתחמם לטמפרטורה מבוקרת של 52 – 56 צלזיוס מאז שנקבע כי זוהי הגדרת החום הנוחה והמועילה ביותר לטיפול ברקמות רכות.

הטיפול מתחיל עם ניקוי האזור הפגוע לפני ההורדה לשעוות הפרפין. יש לטבול את החלק הפגוע 8 – 12 פעמים כדי ליצור "יציקת" שעווה עבה. גזה להסרה עוטפת את השעווה ונשארת למשך כ-15 – 30 דקות כדי שהיא תתקשה וחום השעווה יחלחל לתוך השריר והרקמות הרכות.

 

היסטוריה של אמבט פרפין בפיזיותרפיה

מטופלים הסובלים ממחלות אלו פונים לרוב לטיפולי אמבט פרפין בניסיון להשיג הקלה בכאבים ולשפר את התנועה והתפקוד של האזור הפגוע. החום המופק מאמבט הפרפין יכול להעלות את הטמפרטורה של האזור הפגוע ל-1 עד 2 סנטימטר מתחת לעור ל-45°C (113°F). הולכת חום גדולה בהרבה בפרפין מאשר באוויר, ולכן השימוש באמבט פרפין יכול לספק טיפול בחום עמוק הרבה יותר יעיל מאשר צורות אחרות של חום שטחי, וגם שימור החום לאחר הפסקת הטיפול גדול יותר. זה מספק תקופה ממושכת של שיכוך כאבים, וגם גמישות הרקמות מוגברת כתוצאה מהחום, מה שמאפשר להגדיל את תרגילי ה-ROM (טווח תנועה)  שניתן לעשות לאחר הטיפול.

השימוש בשעווה פרפין כעזר טיפולי אינו חדש; הוא נמצא בשימוש על ידי מטפלים וספקי שירותי בריאות כאחד במשך למעלה מ-50 שנה בניהול וטיפול במגוון רחב של מצבי שרירים ושלד ומפרקים. טיפולי שעוות פרפין נועדו להעניק לחות ולרכך את העור תוך מתן סוג של טיפול בחום לרקמות הבסיסיות. השימוש העיקרי בו מכוון לטיפול במצבים כואבים ומתישים כגון דלקת פרקים (הן מצבי מפרקים ניווניים והן דלקתיים), סקלרודרמה, פיברומיאלגיה וכאבי שרירים ומפרקים

cropped-hands-person-washing-car_optimized

יתרונות אמבט פרפין

שיכוך כאב 

שיכוך כאבים

טבילת שעוות פרפין מגבירה את סף הכאב לכאב כרוני ולא דלקתי. נצפתה עלייה משמעותית בסף הכאב. 80% מהנבדקים הראו עלייה רלוונטית מבחינה קלינית. התוצאות מצביעות על כך שטיפול בשעווה בפרפין יעיל לפציעות כרוניות ומפחית את רמת הכאב. תואם ממצאי טיפול בחום.

שיפור זרימת הדם 

קצב חילוף חומרים מוגבר מעורר תרמוגנזה thermogenesis , משפר את תיקון הרקמות. טבילת פרפין משפרת את זרימת הדם, מסייעת בסילוק יונים ובחילוף החומרים.

שיפור תנועתיות

נראה כי לשעוות פרפין יש מספר יתרונות בניהול כאב וניידות במחלות ראומטיות רבות. מריחת אמבט שעוות פרפין חמה משפיעה על חימום רקמת האצבעות והידיים שמהן הוא מוליך לאזור שכיבה עמוק יותר. אמבט פרפין הוכח כמייצר משכך כאבים בטיפול בנוירופתיה היקפית על ידי התחממות חלק מרוחק, ממנו מוליך חום אל גזע העצבים ,במקרה הספציפי של CRPS מסוג 1, כאב חמור מגביל לעתים קרובות את יכולתו של המטופל להתחיל בתהליך של שיקום תפקודי. חום נחשב כמגביר את זרימת הדם, סבילות לרקמת הקולגן, מפחית את נוקשות המפרק ומשפר את יכולת ההרחבה של רקמות רכות. זה תואר כאמצעי לשיפור רקמות ולחיזוק טכניקות הסחת דעת. הכאב המופחת מאפשר התחלה מוקדמת יותר לשיקום תפקודי ולהתקדמות בפעילויות ממוקדות מטרה.

איך אמבט פרפין עובד

על ידי חימום שעוות פרפין, שמן מנורה, שמן מינרלי לקיצת יותר מ-50 מעלות צלזיוס, טמפרטורה חזקה זו מסוגלת לשמור על חום למשך זמן ארוך בשל תכונות הבידוד של שעוות פרפין. לכן, "חום עמוק" זה הוא דרך מושלמת לתאר כיצד פועלת אמבט פרפין. השעווה מכילה פי 2.5 יותר קיבולת חום מאשר אוויר, כלומר היא מגיעה למפרקים ולחללים קטנים שצורות אחרות של חום לא יכולות. הדבר מאפשר הרחבת כלי דם באזורים כואבים ומטרידים במיוחד כאמצעי להקלה על אי הנוחות.

על ידי טבילת יד לתוך השעווה, רמות החום הגבוהות משמשות לחמם ולרכך רקמות רכות, במיוחד עור ושרירים קצרים. זה שימושי שכן רקמה חמה, רכה וגמישה תורמת הרבה יותר למתיחה ולמניפולציה מאשר רקמה קרה וקשה. לאחר מכן, באמצעות תהליך של העברת חום, הרקמה המרוככת כעת מתחממת מחדש מהליבה על ידי החום המוחזק בשעוות הפרפין. עלייה זו בטמפרטורת הרקמה משמשת להגברת האלסטין והקולגן באזור הפגוע, תוך עידוד ומקלה על זרימת הדם ובסופו של דבר עלייה בקצב תיקון הרקמה.

ההשפעה האולטימטיבית של אמבט פרפין היא ש"חותם שעוות הפרפין" הידוע לשמצה שומר בהצלחה על החום והלחות בעור ועל רמות רקמות עמוקות יותר. יש לכך השפעה מרגיעה המסייעת להגברת הרפיית השרירים ובסך הכל לעצימות טיפולית מוגברת. זוהי צורה מצוינת של טיפול בחום פסיבי למטופלים מכל הסוגים כדי לסייע בהגברת זרימת הדם וכן הלאה, אך באופן מתמיד במובן העמוק גם אמצעי אידיאלי לפיזיותרפיסט להגביר את הנוחות ולהפחית את מתח הרקמות לפני מטופלים הזקוקים ל- טיפול מעשי

שימור חום

אמבט פרפין הוא סוג של טיפול בחום עמוק. זה מסייע להרפיית השרירים על ידי הגברת זרימת הדם המקומית ומקל על ריכוך הרקמות. הטמפרטורה של אמבט הפרפין היא אולי התכונה המשמעותית ביותר שלו, הנעה בין 47 ל-54 מעלות צלזיוס. בטמפרטורה זו, היא יעילה כמו מערבולת בייצור חימום רקמות לעומק של 1 ס"מ, והיא יעילה יותר ל- עומק דומה לזה של חבילות חמות. טווח טמפרטורות זה אינו בר השגה עם רוב השיטות הטיפוליות האחרות. נראה כי תכונה זו של אמבט הפרפין תרמה להמשך השימוש בה מאז שנות החמישים המוקדמות עם שינוי מועט להפליא בטכניקות היישום או התומך במחקר.

חדירת חום לרקמות

העברת חום מתרחשת באמצעות תהליך המכונה הסעה. צורה אחת של אנרגיה הופכת לאחרת. בתוך גוף האדם, החפץ הראשון שמקור חום בא אתו במגע הוא קר, ולכן החום מוליך הרחק מהמקור. ככל שטמפרטורת הרקמה עולה, מחזור הדם עולה ומתרחשת הרחבת כלי דם. זה, בתורו, מגביר את קצב חילוף החומרים באזור, מה שגורם ליותר חומרי הזנה וחמצן להיות מועברים לאזור ולפינוי מוצרי פסולת בצורה יעילה יותר. טמפרטורות גבוהות גורמות להרחבת כלי הדם בעור, מה שמגביר את זרימת הדם לאזור הפגוע. אומרים שחום מגביר את יכולת ההארכה של רקמות הקולגן. הרחבה היא היכולת להימתח. מאמינים כי הזרימה הצמיגית של הרקמה עולה עם הטמפרטורה, ולכן חום יהפוך את רקמות החיבור לפלסטיק או אלסטי יותר, מה שיאפשר מתיחה גדולה יותר. נאמר כי טמפרטורות גבוהות מפחיתות עווית שרירים ומפחיתות כאב. זה נובע מהעובדה שחום יגרום לרקמת החיבור לאבד מצמיגותה, ובתמורה יאפשר לשריר להירגע כאשר קולטני הכאב מעוררים על ידי המתח ברקמות החיבור. טמפרטורות גבוהות גורמות לעלייה בגמישות של רקמות לא אלסטיות. בשל העלייה בטמפרטורה של שעוות הפרפין, החום מועבר ללא הרף לתוך היד. זה נובע מהחום הסגולי הגבוה יותר של שעוות פרפין. כתוצאה מכך, הרקמות העמוקות יותר מסוגלות להגיע לטמפרטורה הנדרשת להשפעות הטיפוליות של החום. הזמן הדרוש להתרחשות זה היה ארוך יותר אם היה נעשה

שימוש מתווך אחר. זה לא היה מעשי, שכן זמן הקשר של המטופל של הפיזיותרפיסט חשוב.

אפקט הלחות

טיפול בפרפין מספק מגוון של היבטים מועילים. זוהי שיטה יעילה שמטרתה לספק חום לח על מנת לטפל בפציעות רבות. אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של טיפול בפרפין הוא שיש לו אפקט לחות נהדר. עקב פתיחת נקבוביות העור הנגרמת מהחום, יש קצב ספיגה גבוה יותר של השמן ושל השמן האתרי הנמצאים בשעווה הפרפין. זה עוזר לעור לשמור על לחות רבה יותר והשמן ה"נוסף" מעוס בעדינות לתוך העור, ומעכב עוד יותר את היובש והסדקים. עור יבש וסדוק היא בעיה שכיחה במהלך חודשי החורף. החבילות החמות והפרפין מצוינים לריכוך עור יבש וקשה לאחר עיסוי ידיים טיפולי טוב עם כל סוג של שמן או קרם. פרפין שימושי במיוחד עבור אנשים הסובלים מאוסטיאוארתריטיס. אצל אנשים רבים, דלקת פרקים גורמת למפרקים להתנפח וכואבים. מריחת טיפול פרפין על הידיים ו/או הרגליים יכולה לסייע בהקלה על כאבים ונוקשות, ולהשאיר את הסובל מרגיש נייד ועצמאי יותר.

לפני טיפול בפרפין, מומלץ שיהיה אזור נקי בו תוכל לקבל את הטיפול, והמטפל עשוי לבקש ממך לשטוף את הידיים אם הן מלוכלכות מכיוון שחשוב שיהיה אזור נקי כדי להוריד את הסיכון לזיהום. מאותה סיבה, מומלץ בהזדמנויות מסוימות להוריד את הפרפין בשעווה ולזרוק אותו לאחר הטיפול תוך החלפה מתמשכת של הפרפין בבלוקים חדשים. הסיבה לכך היא זיהום עלול להתרחש בעת טבילת חלק הגוף לתוך מחמם הפרפין. זה נפוץ במרפאות פיזיותרפיה, במיוחד כאשר לאדם יש פצע והמטפל מרגיש שטיפול בפרפין יועיל לפציעה. פשוט חימום הפרפין לטמפרטורה הנתונה עלול לפספס את אפקט הניקוי העמוק של הפרפין, ובמקרים אלו, מומלץ לנקות תוספת של אזור העור לאחר הטיפול.

יישומים של אמבט פרפין בפיזיותרפיה

 אמבט פרפין הוא שיטת שימוש בשעווה פרפין למריחה על חלק הגוף כדי להקל על הכאב. השימוש בשעווה פרפין הוא דרך יעילה ביותר להחיל חום על הגוף. זה שימושי במצבים שבהם יש צורך בטיפול בחום, במיוחד במחלות ראומטיות. פרפין הוא תוצר לוואי של נפט גולמי ומתקבל בתהליך הפקת נפט. לפרפין שתי תכונות שהופכות אותו לבחירה טובה למריחה על חלקי הגוף. האחת היא יכולת החום הגבוהה שלו, מה שאומר שהוא מסוגל לשמור על חום רב מבלי למרוח יותר מדי על העור. השני הוא קיבולת החום הסגולית הגבוהה שלו, מה שאומר שהוא מסוגל להפיץ חום לאורך זמן ובכך לספק תחושה חמימה ממושכת על הגוף. זה מועיל מכיוון שהוא יפחית את הצורך בחימום מחדש של השעווה. בנוסף, מכיוון שהחום יימשך זמן רב, הוא מקדם את הרחבת כלי הדם, ומאפשר זרימת דם גדולה יותר לגוף. זה עובד על דלקת ויכול להקל על אי נוחות של עוויתות במפרקים.

טיפול בדלקת פרקים

 דלקת פרקים היא מצב כרוני המאופיין בכאב ודלקת של המפרקים. טיפול באמבט פרפין הוא גם בטוח וגם יעיל בהפחתת כאב ונוקשות הקשורים לעתים קרובות לדלקת פרקים המערבת את המפרקים הקטנים של הידיים והרגליים. קיימות ראיות משכנעות התומכות בשימוש בטיפול בחום שטחי לדלקת מפרקים שגרונית, שלב דלקתי של דלקת פרקים. לחום השפעה מרחיבה כלי דם על כלי הדם אשר מגבירה את זרימת הדם לאזור הפגוע. זה גם משנה את מהירות ההולכה העצבית, חוסם אותות כאב למוח. הוכח כי חום מרפה את השרירים וגורם לאפקט 'מתיחה' לרקמות הרכות שיכול לעזור לשפר את ניידות המפרקים. מחקר של Evcik וחב' סיפק דוגמה טובה להשפעות החיוביות של אמבט הפרפין על חולים עם דלקת מפרקים שגרונית. קבוצה של 32 חולים חולקו באופן אקראי לקבוצות ניסוי או ביקורת. קבוצת הביקורת קיבלה טיפול תרופתי בלבד ואילו קבוצת הניסוי קיבלה טיפול בפרפין בשילוב עם הטיפול התרופתי. התוצאות הראו שלמטופלים בקבוצת הניסוי היה שיפור משמעותי בחוזק האחיזה שלהם וירידה בכאב בהשוואה לקבוצת הטיפול התרופתי בלבד. מחקר זה עשוי להציע כי יש להשתמש בטיפול בפרפין לבד או בשילוב עם שיטות אחרות כדי לספק הקלה בכאב ולעכב התקדמות של נזק למפרקים בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית.

שיקום פציעות

שיקום מוגדר כ"שיקום יכולת קודמת או מצב טוב יותר", וכמובן, אמבט הפרפין עונה לתפיסה זו. הוא משמש בדרך כלל כדי לעזור בתהליך ריפוי של פציעה ולהחזיר את התפקוד המרבי. החום מגביר את זרימת הדם, מקל על נוקשות ומפחית כאב. זה גם שימושי לפני פעילות גופנית או טיפול מרפא שהתרגול יהיה זה כי זה יגדיל את הגמישות של הרקמות הרכות, ויקטין את הסיכוי להתרחשות פציעה. בתחילת השיקום, ניתן להשתמש בחום להפחתת שמירה על השרירים וכאבים כאשר אדם נפצע בצורה חריפה. כאשר הפציעה הופכת תת-חריפה וכרונית, ניתן להשתמש בחום כדי להגביר את הרחבת הרקמה, מה שיעזור להגדיל את טווח התנועה. זה, בתורו, יעזור לאדם לתפקד בפעילויות היומיום. נקודת הסיום של טיפול באמבט פרפין תהיה לעזור להחזיר אדם למצבו התפקודי הקודם לפני הפציעה על ידי הגברת התפקוד, הגברת סיבולת הכוח ו-ROM תפקודי תקין. אמבט פרפין הוא דגם שיכול להשיג זאת גם בטיפולי אשפוז וגם בטיפולי חוץ. דוגמאות לפציעות שניתן לטפל בהן באמבט פרפין יהיו נקע בקרסול, דלקת גידים של כל רקמה רכה, התכווצות שרירים של כל מפרק, שבר לאחר ניתוח שבו מותר ROM וכל פגיעה כרונית ברקמות הרכות בשימוש יתר. פציעות מסוג זה אופייניות מאוד בפיזיותרפיה וניתן לטפל בהן ביעילות רבה באמצעות אמבט פרפין.

אמבט פרפין טיפול בפיזיותרפיה
הצוות שלנו

פיזיוטרפיסט מומחה לבעיות אורתופדיות מורכבות, בעל 16 שנות ניסיון והסמכות בינלואומיות רבות. בין השאר מתמחה שמא בפציעות ספורט, מומחה לטיפול בכאב כרוני, כאב על רקע רגשי, בעיות פה ולסת, טיפול בסחרחורות (ורטיגו), מומחה בכאבי ראש ומגרינות ובמגוון רחב של בעיות אורתופדיות אחרות.. בקליניקה נעשה שימוש בפרקטיקות ובטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם המסתמכות על יכולת אבחון מעמיקה, שיטות טיפול ייחודיות והתאמה אישית של תוכנית מיטבית. פתרונות ותוצאות כבר בטווח הזמן המיידי!

ליעוץ וקביעת תורים צרו איתנו קשר

תפריט נגישות