טיפול בכאב

תוכן עניינים

התמודדות עם כאב כרוני איננה דבר פשוט. לא מעט אנשים סובלים מכאבים כרוניים בתקופות שונות בחייהם. מה שחשוב לזכור, שאם אתם סובלים מכאב כזה, אתם בהחלט לא צריכים לנסות להתגבר עליו באופן עצמאי או לסבול בשקט. כיום מוצעים מגוון רחב של טיפולים מתקדמים לכאב, באמצעות טכנולוגיות רפואיות פורצות דרך, על ידי רופאים המומחים בשיכוך כאב.

מהו בעצם כאב?

כאב לרוב יהיה אות אזהרה שהגוף נותן לנו. הוא למעשה מאותת לנו שמשהו לא תקין. בני האדם שונים זה מזה ביכולת שלהם לסבול כאב וכן בסוג התחושה שהם מפרשים ככאב, אך מה שמשותף לכל האנשים שסובלים מכאב כרוני הוא ששגרת החיים שלהם פשוט נפגעת. הם מתקשים לתפקד באופן יומיומי, הם חסרי מנוחה ובחלק גדול מהמקרים הם גם לא מצליחים לישון טוב.

ישנם כאבים חריפים מאוד אשר מאופיינים למצבים בריאותיים שונים. כאבים אלה ימשכו עד שהגוף ירפא את עצמו, כך לדוגמא: כאב לאחר ניתוח או כאב שמלווה למחלה כלשהי. יחד עם זאת, ישנם גם כאבים מתמשכים אשר קרויים: כאבים כרוניים. ההגדרה לכאב זה היא: כאב שנמשך לפחות שלושה חודשים והרבה מעבר לזמן המצופה להחלמה. בשלב הזה, הכאב עצמו כבר הופך למחלה והוא פוגע ביכולת של האדם להחלים.

 יש מצבים שבהם מחלות כרוניות משולבות בהתקפים של כאבים חדים וחריפים או כאבים עצביים, כמו שאפשר לראות אצל חולים אונקולוגיים. במצבים הללו, לא פעם אין ברירה אלא לטפל במנגנון עצמו של הכאב. כלומר, מעבר לטיפול בבעיה שיוצרת את הכאב, יש לטפל בכאב עצמו, על מנת לשפר את איכות החיים של האדם.

רפואת כאב – במה מדובר?

רפואת כאב היא תחום רפואי מורכב ורב תחומי. היא מציעה כמה זוויות טיפוליות שמטרתן היא להתמקד בכאב עצמו. בשנים האחרונות ניתן לראות התקדמות משמעותית ביותר ברפואת כאב ומוצעים במסגרתה מגוון רחב של טיפולים שמביאים להקלה בכאב ואף להחלמה מלאה ממנו.

רופאי כאב הם קו שני לטיפול. כלומר, אם רופא מומחה בתחום בעיה רפואית ספציפית שאדם כזה או אחר סובל ממנה, לא הצליח להביא אותו למצב שבו הכאב נעלם, על אף שניסה אופציות טיפוליות שונות, הרי שהוא ישלח אותו לרופא כאב. יחד עם זאת, חשוב להבין כי בירור כאב תמיד יתחיל אצל רופא מומחה בתחום הכאב שהאדם סובל ממנו.

במצבים שבהם אין הקלה בכאב לאחר ניסיונות טיפוליים שונים של רופא מומחה וכן לאחר טיפולים שמרניים יותר כגון: פיזיותרפיה והכאב נמשך מעבר למצופה, הרופא המטפל יכול להפנות את המטופלים למרפאת כאב וזאת בכדי לטפל במנגנון הכאב ולהתאים תוכנית טיפול אישית בהתאם לרמת הכאב וסוג הכאב של המטופל.

באיזה סוגי כאבים אפשר לטפל במרפאת כאב?

במרפאת כאב ניתן לטפל בסוגי כאבים שונים לרבות: כאבי ראש, כאבי גב, כאבי צוואר, כאבים במפרקים, כאבים שקשורים למחלת הסרטן, כאבים נוירופתיים בשל סוכרת או מחלה אחרת של העצבים הפריפריים, אירוע מוחי, כאבי שלבקת חוגרת, כאבים שמופיעים לאחר פגיעה בחוד השדרה,  כאבי בקע, כאבים שמתעוררים לאחר פציעה בתאונת דרכים, כאבים כרוניים שמופיעים לאחר ניתוח ועוד.

איזה סוגי טיפולים לכאב אפשר למצוא?

ניתן למצוא מגוון סוגי טיפולים לכאב אשר מוצעים לרוב במרפאות כאב. הטיפול שיוצע לרוב יהיה לפרק זמן של כמה חודשים ועד כמה שנים וזאת בהתאם לחומרת הפגיעה, לסוג המחלה ועוד. המטרה של טיפולים בכאב היא להציע למטופלים לחוות ירידה משמעותית בעוצמה של הכאב ולעיתים גם לקבל הפוגה מלאה מהכאב וזאת בכדי שיצליחו לחיות את חייהם בצורה תקינה וטובה.

בין הטיפולים שניתן למצוא כיום: הזרקות תחת הדמיה, השתלת אלקטרודות, טיפול באמצעות גלי רדיו, טיפולים תרופתיים, פסיכולוגיה רפואית ועוד. חשוב כמובן שסוג הטיפול יותאם על ידי רופא מומחה בתחום וזאת לאחר שביצע בדיקה גופנית לאדם, בחן את ההפניה שהוא מביא איתו מהרופא המטפל בו, בדק את פרוטוקול הטיפולים שהוצעו לו עד כה וכיצד הם השפיעו עליו ועוד. המגמה היא להתאים את סוג הטיפול המדויק ביותר לאופי וסוג הכאב שהאדם סובל ממנו וזאת בכדי שהוא יקבל את המענה הטוב ביותר בסופו של דבר והכאב יופחת או ישכך ויציע לו איכות חיים.

כאבים כרוניים הם לא גזירת גורל. אם כבר ניסיתם לא מעט טיפולים שמרניים יותר או פחות ואתם עדיין סובלים מכאב, כדאי שתבקשו הפניה למרפאת כאב, שם יסייעו לכם בהתמודדות עם המצב.

טיפול בכאב
הצוות שלנו

פיזיותרפיסט מומחה לבעיות אורתופדיות מורכבות, בעל 16 שנות ניסיון והסמכות בינלואומיות רבות. בין השאר מתמחה שמא בפציעות ספורט, מומחה לטיפול בכאב כרוני, כאב על רקע רגשי, בעיות פה ולסת, טיפול בסחרחורות (ורטיגו), מומחה בכאבי ראש ומגרינות ובמגוון רחב של בעיות אורתופדיות אחרות.. בקליניקה נעשה שימוש בפרקטיקות ובטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם המסתמכות על יכולת אבחון מעמיקה, שיטות טיפול ייחודיות והתאמה אישית של תוכנית מיטבית. פתרונות ותוצאות כבר בטווח הזמן המיידי!

ליעוץ וקביעת תורים צרו איתנו קשר

תפריט נגישות