Subluxation בכתף: גורמים, תסמינים וטיפול

תוכן עניינים

מבוא

לפני בחירת הטיפול, חשוב להעריך אילו מנגנוני פציעה עשויים לתרום לכאבי כתף, דפוסי תנועה חריגים ושינוי תנועת עצם השכמה, כך שניתן יהיה לבחור תוכנית טיפול מתאימה. מאמר זה ישפוך אור על כמה מהגורמים הפוטנציאליים לתת-פריקה (לוקסציה) וידון בהבחנה בין תת-לוקסציות משמעותיות לעדינות. כמו כן, ייבדק סיווג תת-לוקסציות לפי סוג והשימוש בהן במסגרת השיקום הקליני. ההשפעה של נגעים עצביים על מערכת השרירים והשלד לאחר אירוע מוחי תיבדק באופן תמציתי על מנת להבין טוב יותר את שיווי המשקל הדינמי הנדרש לתת כתף רגילה ואת הצורך בה במהלך הביצוע התפקודי של פעילות שרירי הכתף. לבסוף, ייבדקו התערבויות אפשריות עבור חולים עם תת-לוקסציה בכתף ​​כדי להציג כמה מהאפשרויות העשויות להיות מועסקות במהלך הקצר והארוך של התאוששות הכתף.

ההערכה היא כי 78,000 subluxations מתרחשות מדי שנה. תדירות תת הכתף אינה ידועה, אך היא נפוצה בעקבות פריקת כתף ומתרחשת לעיתים קרובות במהלך או לאחר חיזוק שרירים אגרסיבי. מחקרים רטרוספקטיביים העריכו ש-38% מהתת-לוקסציות שנמשכות שנה לאחר אירוע מוחי מתאוששים לתפקוד מלא, ו-23% לא מראים התאוששות פרוקסימלית משמעותית. כ- 40% מהחולים עם תת כתף יסבלו מכאבים בתנועה. סקירה עדכנית של התיאום והתזמון של השרירים במהלך פעילות תפקודית לאחר שבץ המוחי העלה כי הופעת השרירים המייצבים את חגורת הכתף ומסובב כתפיים הייתה מוקדמת ונמשכה זמן רב יותר בהשוואה לרגיל. שינויים בתזמון השרירים היו נוכחים הן בהגעה והן בהרמת משקולות, מה שמצביע על כך שהם לא קשורים רק למאמץ מוגבר או לדפוסים חריגים להגעה, אלא עלולים להיות קשורים ל-subluxation.

 הבנת (Subluxation) תת פריקה בכתף

כש שומעים את המילה נקע, רוב האנשים נוטים לחשוב על הכדור של מפרק כדור ושקע שיוצא ממקומו. למעשה, נקעים מסווגים כבעלי עצם מחוץ לתנוחת השקע. בעיה גדולה עוד יותר היא של עקירות שאינן גרמיות. החלקה כלפי חוץ, אך נשארת גרמית בתוך הקפסולה שלו, ידועה כ-subluxation -תת פריקה. כאשר סוג זה של תזוזה נבחן לאורך זמן, ניתן יהיה לראות כי תת-לוקסציה זו אינה תוצאה של אירוע בודד, אלא כוח מתמשך המשפיע על המפרק. סוג זה של תת-לוקסציה המתמשכת הוגדר בצורה הנוחה והמובנת ביותר כדפוס Humerus Externus ובסך הכל ניתן להתייחס אליו כבעיה טראומטית או אטראומטית.

מפרק הכתף הוא אחד המורכבים ביותר בגוף האדם. לא רק שנדרשים עשרות שרירים, גידים ורצועות כדי להחזיק את מפרק הכדור והשקע הזה בהתאמה מושלמת, אלא שיש גם מספר תקלות מכניות שעלולות להתרחש עקב טווח התנועה של כמעט 360° שהוא מציע. בהתחשב בעובדה שיש אינספור דרגות חופש בכתף, הסיכון לפריקה גבוה יחסית. כאשר אנו משווים את מפרקי הכתף והירך, שניהם מפרקים מסוג כדור ושקע, תזוזות ירך נראות בתדירות נמוכה יותר. סיבות רבות משפיעות על ההבדל הזה.

Subluxation בכתף גורמים, תסמינים וטיפול

 משמעות הזיהוי של תת פריקת  כתף

אבחון עשוי להתחמק בתחילה מאחיות מטפלות, רופאים, פיזיותרפיסטים ובני משפחה בשל היעדר מודל הוראה לזיהוי המצב. בלבול אבחנתי בין תת פריקת כתף לפריקת כתף מתעורר בספרות. תת פריקת הכתף היא עדינה יותר מפריקה של המפרק, והיא מזוהה פחות בקלות. הגבלה בתנועות המפרקים משנית ל-subluxation של הכתף, כמו אובדן כפיפת כתף, עשויה להיות מיוחסת באופן שגוי לפריקת כתף או כתף קפואה, מה שיביא להתערבויות טיפוליות פוטנציאליות.

אנשים החווים תת-לוקסה פריקה בכתף ​​לאחר (CVA) עלולים להיעדר כוח נאות בכתף ​​כדי למקם מחדש את ראש עצם הזרוע שלהם במלואו דרך הפוסה הגלנואידית. חוסר כוח זה עשוי להוביל למשוב חיובי משמעותי ולדפוסי סינרגיה הבאים. בחולים עם hemiparesis שמאלי, סיבוב חיצוני של המפרק glenohumeral ו-subluxation כתוצאה מכך מציב את גיד subscapularis במצב מוארך. גיד זה מסייע בסיבוב פנימי ובכיפוף קדימה של עצם הזרוע. לכן, תת הכתף עשויה לייצר חולשה ב-subscapularis, מה שמוביל לזמן שהייה ארוך יותר של שלב התנופה של ההליכה. למרות שעדויות מוגבלות מגבילות את כל הקשר בין תת פריקת הכתף לכאב כרוני של הכתף, תת הלוקס יכול להתפתח גם ל"תסמונת כתף-יד". המנגנון של תסמונת כתף-יד כרוך ביצירה עצבית המובילה לעצבוב סימפטי של גידים תוך קפסולריים, כלי דם ורקמה סינוביאלית. זרימה מוגברת הסימפתטית האיפסי-צדדית הזו עלולה לגרום לאטרופיה כבדה של השריר והיא מגינה מפני כוח מוגזם חולף לחגורת הכתפיים המוחלשת, הנובעת מתת-פריקה לוקסציה.

 גורמים ל-Subluxation תת פריקה בכתף

הגפה העליונה מוסיפה עומס משמעותי על הגפה, והמטופלים מתלוננים על "חולשת כתפיים". חולשה בשרירי הכתף עלולה לגרום לכאב ולהוביל לסובלוקציה בכתף. שרירי הכתף אחראים לייצוב הכתף ולנטרל את כוח הכבידה כלפי מטה, המאפשר החלקה למרחק של ראש ההומרוס בתוך הגלנואיד. לכן, בעקבות אירוע מוחי, אם שרירי הכתף חלשים או משותקים, ראש עצם הזרוע, שאינו נתמך על ידי שרירי הכתף, יעקוב אחר חוק הכבידה וינוד אל מחוץ לפוסה הגלנואידית, וכתוצאה מכך תתפרק הכתף. Subluxation בכתף, המכונה GH subluxation, הוא סיבוך שכיח ומשבית המשפיע על 32% עד 82% מהחולים ההמיפלגיים שחוו אירוע מוחי.

מפרק הכתף, שבו נפגשים עצם הזרוע, עצם השכמה ועצם הבריח, הוא בפוטנציה המפרק הגמיש ביותר בגוף. שרירי השרוול המסובבים פועלים לייצוב ראש עצם הזרוע בשקע הגלנואיד הרדוד, ושרירי החזה תומכים בכתף ​​מלפנים. תת הכתף עלולה להתרחש כתוצאה משבץ מוחי, אשר מחליש את השרירים ומוביל לכתף לא יציבה או מטראומה חריפה לכתף ולזרוע. הסיבות הן מולטי-פקטוריאליות וכוללות כאבי כתפיים, חולשה, קיצור גפיים, אסימטריית שרירים וקצב עצם השכמה הירוד, במיוחד אם הם חופפים לעלייה בכוחות הכבידה על הזרוע, כגון בניידות מיטה, העברות ונשיאת משקל בקצוות העליונה.

 פציעות טראומטיות 

הכתף היא מבנה מורכב . הגלנואיד הוא משטח חלול וקעור של עצם השכמה המחבר עם עצם הזרוע, ויוצר את המפרק הגלנו-הומרלי. חלוליותו מאפשרת טווח תנועה רחב תוך שמירה על יציבות טובה. ישנם למעלה מעשרה תהליכים משניים התומכים בתנועה וביציבות של המפרק הגלנוהומרלי. המפרק מוקף בארבעה שרירים המסייעים להגן על המפרק, לשמור על איזון גלנוהומרלי ולייצב את המפרק, תוך עבודה משותפת לספק סיבוב עצם השכמה לתנועת מפרק מירבית. עצם השכמה נועדה לאפשר טווח תנועה אדיר בתמיכה ביכולת הכתף להושיט יד ומסביב. הכתף נעה ומאפשרת תמרון לפעילויות יומיומיות, ספורט, עבודה ופעילויות אחרות בחיים. כדור עצם הזרוע גדול מדי עבור חלל הגלנואיד הקטן והחלול, מה שגורם לפציעה תכופה. כל טראומה עלולה להוביל או לא להוביל לאי יציבות מורכבת, חששנית או רב כיוונית. נזק כזה יכול להיות התפתחות של תת כתף או פריקה. מקלעת הזרוע מרכיבה את העצבים באזור הכתף.

חמישה זוגות של בורסה מקיפים את המפרק הגלנוהומרלי כדי לספק ריפוד ולהפחית דלקת. פריקה גורמת לבורסה להימתח או להיקרע, אשר בתורה גורמת לנוזל מוגבר המגרה את הרקמות ומרחיב את קפסולת המפרק. כאשר עצב נמתח, הכאב והנכות עשויים להיות חמורים יותר, אך סביר יותר לחזור לתפקוד תקין. תסמינים של תת כתף עשויים לכלול כאב בכתף, בצוואר ובזרוע בזמן הפציעה, כאבי כתף, חוסר תחושה, עקצוץ או חולשה בזרוע לאחר שהכתף "קפצה החוצה", הכתף מרגישה רפויה או "מחליקה". פנימה והחוצה', רעש נקישה יכול להתרחש עם תנועה, קושי להרים או להפוך את היד, ואובדן תחושה או תנועה אקטיבית. בהתאם לחומרת התת-לוקסציה פריקה, הכתף תתאושש מהפציעה במהירות ללא התערבות, כגון צורך בבדיקה של רופא כדי לקבוע אם נגרם נזק ספציפי, לרבות נזק לגידי השרוול המסובב בכתף. תת-לוקסציה פריקה משמעותית יותר עשויה לדרוש ניתוח.

 שימוש יתר וחוזר 

ניוון שרירים פירושה שגודלם ומשקלם של השרירים מצטמצמים עקב תנועות מוגזמות וכוחניות, שעלולות לקרוע את השרירים.

יותר מדי נהיגה,

שימוש במקלדת,

גינון ומשחקי מחשב

עלולים להוביל למתיחה מתמשכת של שרירי השרוול, ובכך להוביל ל-subluxation. תנועות כוחניות אלו נובעות גם מירידה בכוח האחיזה, שיכולה לנבוע משבץ מוחי, תסמונת התעלה הקרפלית או לאחר צירי כפייה. ולא נשכח את הפיזיותרפיסטים הרושמים תרגילי כתף שמותחים את השרירים נושאי המשקל! יש לעקוב אחר אסטרטגיית מניעה הוליסטית למניעת תת כתף ועיוותים ביד.

כאשר השרירים בחגורת הכתפיים "קופאים" עקב חוסר שימוש, המונח המשמש הוא "התכווצות". למערכת העצבים יש קשר חכם כדי למנוע בזבוז אנרגיה לעבודה לא חשובה, כלומר "שימוש ואי שימוש". מכיוון ששרירי החגורה אינם מסוגלים לבצע מטלות מועילות כלשהן לאחר תחילת ההתכווצות הזו, הגוף מחשיב אותם כ"חסרי חשיבות" וכתוצאה מכך האות המוחי לשרירים אלו "מחליק דרך הסדק" – תהליך החלקה או השלכה.

במקרה של שיתוק לאחר שבץ מוחי, האות מהמוח אינו מגיע לשרירי המטרה, לא זמנית ולא קבוע, בהתאם לעוצמת השבץ. שיעורי השיתוק במקרה של שבץ מוחי הם 20% חמורים ו-40% בינוניים. משקל השריר מצטמצם, ומכאן לא מצליח לשמור על הצורה, וכתוצאה מכך מתיחה של הגידים ותת פריקת כתף תת-לוקסית ונפילה של הכתף.

כל השרירים והגידים חייבים לעבוד בצורה מאוד הרמונית כדי לסייע בביצוע כל אחת מהמשימות הרבות שלנו. השרירים בחגורת הכתפיים שלנו פועלים ללא הרף על מנת לסייע בתהליך החשיבה וקבלת ההחלטות שלנו. לכן, על מנת לתפקד בהרמוניה, המוח חייב לעקוב ברציפות אחר כל תנועה ותנועה המתרחשת. לכן, אנו תלויים בשרירי הכתפיים הללו שיעזרו לנו כאשר אנו מזיזים את הזרוע העליונה שלנו בנפרד או מסובבים את היד כדי לכתוב, לתפור ולאכול באמצעות סכין, מזלג או מברשת שיניים

  גורמים גנטיים 

שום תיעוד אמיתי על היסטוריה משפחתית או גנטיקה עם חוסר יציבות AC לא נפתר עד כה בספרות הרפואית. עם זאת, אירועים אנקדוטיים מדווחים לעתים קרובות על ידי Bradley Williams et al. בכתב העת Sport Health, שקבע, "היסטוריה של תנועתיות יתר מולדת (או גנטית) AC בשילוב עם פרקים מרובים של שימוש נמרץ בזרועות במהלך הילדות הוצגה לעתים קרובות" במאמרים שתיעדו את התוצאות של תרגילי חיזוק כתפיים על ידי אנשים שנפצעו בזמן זריקת בייסבול או סבל מתת פריקת  כתף כתוצאה מאירועים אחרים. טיפולי סובלוקסציה ומניעת פציעות אף נדרשים לעיתים גם לאחר הניתוח, כפי שהיה במקרה של ספורטאי בן 15 שעבר חיבור ניתוחי של הרצועה טרס בירך.

 תסמינים של Subluxation בכתף

כאב יכול להפוך לבעיה כרונית (נמשכת יותר מ-6 חודשים) במהלך תת פריקת כתף. סוג זה של נקע מכונה כאב כרוני. פציעה טראומטית גדולה עלולה להוביל לפריקת כתף הנגרמת בעת נפילה לקיר באופן כזה שהזרוע משתרעת על הכתף. סיבה שכיחה נוספת כוללת נקע טראומטי בשלב שבו הזרוע מתגלגלת לאחור ומתרחבת יתר על המידה של רצועת הכתף הקדמית, מה שגורם לקרע של השרוול המסובב לאחר מכן. טראומה קלה גרמה פוטנציאלית גם לפריקת הכתף, במיוחד במקרה של פריקת כתפיים בעבר. זה יכול להתרחש גם עקב רפיון יתר או שילובים חלשים אחרים מטבעם של עצמות המפרק שבהם יש לעתים קרובות פציעות קבועות עם מעט כוח. המטופל מרגיש שהגיד, השרוול המסובב, מעל אזור זה דורש קריעה עקבית, מה שמפחית את היציבות והתמיכה.

תסמינים נפוצים של תת פריקת  כתפיים הם כאבים עזים, חוסר יכולת להזיז את הזרוע או הכתף, חולשה כללית, עקצוץ או חוסר תחושה, תחושת חום בכתף, כאב בעת הרמת הזרוע כלפי מעלה וקדימה, כאב בעת הנעת הכתף, הזרוע או הצוואר. , ולחץ בצוואר. הסימפטומים משתנים בהתאם לחומרת ה-subluxation והסיבה. טראומה גדולה עלולה לגרום לתת-לוקסציה בכתף ​​המכונה "Luxatio Intasta" המתרחשת כשהכדור עוזב לחלוטין את שקע הכתף. זה מצריך בדיקה רפואית שבה הכדור מועבר בחזרה לתוך השקע. מקובל לחוות אי נוחות מוקדם. העברת כתפיים מסורתית כוללת הנחת מישהו בהרדמה או הרפיה כדי לאפשר תנועה. Subluxation יכול ללוות פריקה, המאפיינת פריקת כתף כרונית. אם זה קורה, יש להעביר את הכתף. לעצם השכמה של חולה זה יש חוסר יציבות מדהים. מכיוון שהרצועות כבר לא תומכות בו, הוא ממשיך לצוץ שוב ושוב. זה גורם לחיכוך עצם על עצם כואב, והורס בהדרגה את פני השטח הגלנוהומרליים.

 כאב ואי נוחות 

תת פריקת  הכתף היא בעיה רצינית ויכולה לעכב ולהפחית את יכולתו של האדם לבצע פעילויות תפקודיות. Subluxation יכול להוביל לכאב, לתרום לחולשה ואובדן תפקוד, להאריך את משך השהות בבית החולים, להאריך את משך הזמן עד לשיקום, וכן להגדיל את עלויות הבריאות הכוללות. תנו לאנשי מקצוע לאבחן ולסייע בתת כתף. ניסיון לטפל בהם ללא טיפול מומחה יכול לתרום לסבל ולקשיים נוספים, שכן יש לו השפעה מתמשכת על הכתפיים, בפרט על מקלעת העצבים של הזרוע העליונה, ולגרום לחולשה ולכאבים ממושכים.

תת פריקת  הכתף יכולה לגרום לכאב, חולשת כתפיים, ירידה בטווחי תנועה וקושי במשימות שגרתיות, כאשר הכאב מתגבר עם הגדלת זווית המפרק. החוזק יורד בשלושה אחוזים, וההחלמה התפקודית יכולה להיות ארוכה יותר בהתאם לחומרה. לאחר subluxation, לעתים קרובות נראה שגוי של עצם השכמה. זה יכול לגרום לכאב חריף בעת הרמה או ניסיון לבצע פעילויות. אם אתה מוצא שקשה או כואב לבצע פעולות מסוימות כמו סירוק השיער שלך, הגעה לאוכל במדפים גבוהים, או אפילו נהיגה, זה יכול להיות גורם פוטנציאלי שיש לך subluxation. כאשר מתרחשת subluxation בכתף, תסמינים אלה יכולים להתפתח במהירות או בהדרגה לאורך זמן. פציעה חריפה בכתף ​​כנראה תגרור אותה, בעוד שנפיחות כרונית הגורמת לכאב גורמת להופעה הדרגתית ומתקדמת.

 טווח תנועה מוגבל 

Subluxation של הכתף הוא פריקה חלקית של מפרק הכתף, שהוא מפרק כדור ושקע. Subluxation בכתף ​​שכיח אצל אנשים שעברו שבץ מוחי. Subluxation מתרחשת כאשר הכדור של עצם הזרוע העליונה (הומרוס) מבצבץ מתוך שקע הכתף. כאשר מתרחשת subluxation, כלי דם ועצבים סביב המפרק יכולים להימתח ולגרום לכאב. כלי דם מתוחים אלו עשויים גם להפחית את זרימת הדם לאזור ולהשפיע על בריאות שרירי הכתפיים והזרועות. כתף תת-לוקסית לרוב נשארת כך ואינה חוזרת בעצמה לשקע הכתף, מה שעלול להוביל לבעיות אחרות כמו כתף קפואה ומחלת השרוול המסובב.

 חוסר יציבות וחולשה

ברגע שמטופל פרק את הכתף פעם אחת, לעתים קרובות יש רצון להימנע מלעשות זאת שוב. כתוצאה מכך, יש לטפל בחולשות מסוימות כמו גם בחריגות אנטומיות. לאחר שנוכיח כי הן הדלטואידים והן את שרירי החזה עשויים להתחזק, אנו גם נראה כי הדגשת יתר של דלטואידים, כמו באימוני כוח רבים ומשטרי הרמת משקולות, אינה מתאימה. הן כעזר לכתף והן כמניע ראשי של הכתף, הדלתואיד צריך לפעול כפי שפורסם בכתב העת Journal of Shoulder and Elbow Surgery. מסיבה זו, הכרחי שתוכניות תרגילי שיקום, המתפתחות לאורך כל שלבי השיקום, יהיו עקביות עם עקרונות תפקוד שרירי הדלתא. באחריותנו כמטפלים להבטיח שכל תרגיל מספק את "התנועה, ההתנגדות ופעולת השרירים [שהם] ספציפיים למטופל ונשמרים בצורה איזוטונית בכל הטווח הזמין.

בעוד פריקות של הכתף הן בדרך כלל אירועים חריפים, תת-לוקסציות עשויות להיות חריפות או כרוניות. תוך כדי ניסיון למצוא את המילה הנכונה לשימוש כאשר מדברים על כתף לא יציבה, שקול את המילה המתאימה שמשמעותה פריקה חלקית. חוסר יציבות מרמז שלעתים הכתף אינה לגמרי במפרק. אתה יודע, כאילו כמעט יצא? מפרק שלעיתים כמעט מחליק החוצה הוא מפרק subluxating. מפרק שבכל פעם שהוא מחליק היה כך במשך שעות, ימים או אפילו שבועות מכונה כרוני. בדומה לפריקת כתפיים, הטיפול בכתפיים תת-לוקסציות, בין אם חריפות או כרוניות, עוקב אחר קווים קונבנציונליים: פיזיותרפיה. בדרך כלל נדרשת הפניה מהירה ונכונה למומחה, אך במקרים רבים יש צורך גם במשטר פיזיותרפיה המדגיש את היציבה.

 אפשרויות טיפול עבור Subluxation תת פריקה בכתף

גירוי חשמלי של הכתף מונע גם תת-לוקסציה לאחר תאונה, אם כי מיקום לא מתאים של אלקטרודות הגירוי מרוחק לאקרומיון עלול לגרום לסובלוקסציה. הזרוע הפגועה טופלה עם ובלי שימוש במכשיר חשמלי לגירוי שרירים. טיפול בזרועות על קרקע באמצעות מכשיר נייד חדש המאפשר למטופל להשתתף בפעילויות יומיומיות הפיק גם אולטרסאונד (US) עם שיפור משמעותי בכוח ובהליכה כללית.

טיפול שמרני נועד להקל על תסמינים הקשורים בתת כתף ולהגביר את הפונקציונליות של המטופל. זה כולל בדרך כלל פיזיותרפיה, מיקום, חיזוק/סד וגירוי חשמלי. למעלה ממחצית מהמחקרים שנכללו בסקירות השתמשו בטיפול בתנועה הנגרמת על ידי אילוצים (CIMT) והראו שיפורים משמעותיים בשימוש בגפיים העליונות או בתפקוד אצל אנשים עם ליקויים כרוניים. מתיחה דרך מתלה מעוין ספציפי למטופל מאפשרת שימוש נוח בזרוע במהלך פעילויות חיי היומיום על ידי שימוש ביומכניקה גלנו-הומרלית כדי לשמור את ראש עצם הזרוע קרוב לשפת הגלנואיד כדי למנוע תת-סובלוקסציה

  פיזיותרפיה ושיקום

טיפול פיזיותרפיה כולל לעיתים קרובות עיסוי רקמות רכות, שקית קרח/קריותרפיה, שינוי פעילות וטכניקות ביופידבק והקלטה, כגון קינזיוטייפ, שעוזר לקדם תפקוד תקין של השרירים. כאב כרוני מטופל גם על ידי יחידת TENS, טיפול חשמלי המפריע למסלול הכאב בגוף. הטיפול ביחידת TENS משמש לעתים בשילוב עם טיפול קריותרפיה ועיסוי. פיזיותרפיה יכולה להימשך 6 עד 8 שבועות עד שהכאב והנפיחות מופחתים. בזמן זה בקליניקה, המטופל מקבל גם תרגילים לקחת הביתה לחיזוק שרירי הכתפיים. ברגע שכל הטכניקות המפורטות לעיל יושמו בצורה לא יעילה, נהלים פולשניים וניתוחים נחשבים להקלת התסמינים ולתיקון רקמות החיבור שנפגעו.

פיזיותרפיה יכולה להיות שימושית במונחים של התאוששות מפריקת כתף. בתחילה, הכתף תהיה משותקת במתלה כדי לאפשר לשלמות הרקמות הרכות להחלים. לאחר תקופת המנוחה, ניתן להתחיל בתרגילי טווח תנועה פסיביים כדי לשמור על גמישות השריר. כאשר ניתן לבצע את תרגילי טווחי התנועה הפסיביים ללא כאב, מתחילים טווח תנועה אקטיבי של סיוע עד שהמטופל מסוגל לבצע טווח תנועה אקטיבי ללא התנגדות. לבסוף, אנו מתקדמים לתכנית חיזוק טיפולית. מומלץ גם טיפול ותשומת לב למפרק השכמה עם תרגילי שיקום ספציפיים. מפרק זה פועל לשמירה על הכיוון הספציפי של הגלנואיד, ובאמצעות תנועתו, יכול להזיז את כל חגורת השכמה-כתף לכיוון אחורי יותר. שיפור ושמירה על התנועה התקינה/טווח התנועה של מפרק השכמה חיוניים בשמירה על קצב השכמה התקין. קצב השכמה הוא התנועה הנכונה של עצם השכמה כאשר הכתף במצב ספציפי.

 תרופות וטיפול בכאב

חשוב לקבל גם תמיכה נוספת במהלך הטיפול. זה כולל טיפול בטיפול בכאב ופיזיותרפיה. הטיפול בכאב שלך עשוי לכלול שימוש בטכניקות שיכולות לעזור להרגיע את מערכת העצבים המרכזית שלך, כגון: נשימה בקצב, תרגילי הדמיה ותשומת לב. הפיזיותרפיסט שלך גם יראה לך איך לטפל בזרוע שלך בדרכים הדרושות למצב הספציפי שלך. טכניקות אלו יכולות לכלול: כיצד להזיז את זרועך, כיצד להשתמש היטב בזרועך במהלך פעילויות יומיומיות וחיים, שיטות בטוחות של תנועה עצמית ושימוש בכל דבר אחר שתצטרך להשתמש בו, וכיצד לטפל בצורה הטובה ביותר בזרוע שלך לשמור על הכאב שלך תחת שליטה. זה יעזור לספק לך יותר עצמאות. באמצעות הטיפול והטיפול שאתה מקבל מצוות הבריאות שלך, תוכל לעשות יותר, להשתמש בזרועות טוב יותר ולחיות את חייך עם פחות כאב ועצמאות רבה יותר.

ייתכן שיהיה צורך בטיפול תרופתי כדי לסייע בניהול תת פריקת  הכתף. המטרה היא לעזור לך לעשות את תרגילי הפיזיותרפיה שלך ולעזור לך להשתתף בפעילויות היומיומיות והחיים הרגילים שלך. זה יכלול שליטה וניהול כאב קבועים. במקרים מסוימים, צוות הבריאות שלך עשוי לבחור להשתמש בשילוב של תרופות שונות על מנת לשלוט בצורה הטובה ביותר בכאב ובתסמינים אחרים שלך. תרופות שונות אלו עשויות לכלול: פרצטמול (טיילנול), איבופרופן (אדוויל) ונפרוקסן (אלווה). המינונים של איבופרופן ונפרוקסן יתבססו על מידת הבטיחות של המינונים הללו עבורך. תרופה הנקראת גורם גדילה עצבי מראה גם הבטחה בניהול כאבי הכתף שלך. מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין ונוראפינפרין (SSNRI) הם סוג נוסף של תרופות המשמשות לטיפול בכאב כרוני. כמה דוגמאות כוללות: Duloxetine (Cymbalta) ו- Venlafaxine (Efexor).

התערבות כירורגית

ההעברה של הגיד התת-סקפולאריס בלבד צריכה להישמר למטופל המבוגר הצעיר והספורטאי, שבו אין עדות לאובדן קדמי-תחתון משמעותי של נפח הקפסולרי המספיק לשכפל את זה של מיקוף משולב של בנארט ומקלפלין. ההמלצה הכללית שלנו היא להשתמש במונח תמיכה, כלומר קטע של צלעות חזה או גוויות, כחיזוק. אנו מודאגים במיוחד מהניתוק החריף של שבר עצם החזה או תרכובת אלווגרט שאינו מחוזק. במקרים כאלה, אנו ממליצים בדרך כלל להשתמש בזה כשחזור של אימפקט אצילי (רוקווד) שיבוצע בשלב השני. יש להגביל טיפולים אלה ככל האפשר מתוך רצון לגיד הדלתא המכווץ, ואלטרנטיבה אחת שנמצאה שימושית בהעלמת המיקום הלא נכון של הזרוע היא לחתוך ולאחר מכן להעביר את הגיד הזה לקב, למקל או לכופף נגיש ותפקודי יותר. אתר שבו בוצע פיצול של הגידים שלהם.

במקרים של subluxation חוזרת של הכתף האחורית, ייתכן שיהיה צורך בניתוח. העברה של כל הקטע של שריר ה-Latissimus dorsi, באמצעות חלוקה פירמידלית, מביאה לכיווץ נלווה של השריר בזמן שהכתף מובאת לכיפוף, אדוקציה וסיבוב פנימי. התחלואה הכוללת באתר התורם של העברת שרירי latissimus dorsi נחשבת נמוכה.

הצוות שלנו

פיזיוטרפיסט מומחה לבעיות אורתופדיות מורכבות, בעל 16 שנות ניסיון והסמכות בינלואומיות רבות. בין השאר מתמחה שמא בפציעות ספורט, מומחה לטיפול בכאב כרוני, כאב על רקע רגשי, בעיות פה ולסת, טיפול בסחרחורות (ורטיגו), מומחה בכאבי ראש ומגרינות ובמגוון רחב של בעיות אורתופדיות אחרות.. בקליניקה נעשה שימוש בפרקטיקות ובטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם המסתמכות על יכולת אבחון מעמיקה, שיטות טיפול ייחודיות והתאמה אישית של תוכנית מיטבית. פתרונות ותוצאות כבר בטווח הזמן המיידי!

ליעוץ וקביעת תורים צרו איתנו קשר

תפריט נגישות