דיקור יבש

במרפאת הפיזיותרפיה שלנו, אנו מציעים טיפול מיוחד המכונה ״דיקור יבש״, אשר זכה לפופולריות בשל יעילותו בניהול כאבי שרירים ושלד וקידום ההחלמה. מחט יבשה היא טכניקה הכוללת החדרת מחטים עדינות לנקודות טריגר בתוך השרירים, הגידים, הרצועות או הפאשיה כדי להקל על הכאב, לשחרר מתחים ולהחזיר את התפקוד המיטבי. אנחנו ניתן סקירה על הדיקור היבש, היישומים שלו, ההבחנה בין הדיקור היבש ואקופונקטורה. נתאר את היתרונות שהוא יכול לספק למטופלים המחפשים הקלה מכאבים שריר ושלד שונים.

מה זה דיקור יבש

דיקור יבש הוא טכניקה טיפולית המשמשת פיזיותרפיסטים מיומנים לטיפול במחלות שרירים ושלד וכאבים הנובעים מנקודות טריגר בשרירים. נקודות טריגר אלו, הידועות גם כ-Myofascial Trigger points, הן נקודות עם רגישות יתר בתוך השרירים. דיקור יבש מתבצע באמצעות החדרה מדויקת של מחטים דקות לנקודות הללו, תוך גרימת תגובת עווית מקומית המעוררת שחרור מתח ומעודדת הרפיית שרירים.

מתי משתמשים בדיקור יבש?

דיקור יבש מציג יעילות מוכחת כדרך לטיפול במגוון רחב של מחלות שריר ושלד, כולל:

כאבים תחושת מתח בשרירים: דיקור יבש עשוי לספק הקלה לכאבי שרירים אקוטים וכרוניים כאחד, וכך גם התכווצויות שרירים. על ידי התמקדות בנקודות הטריגר, ניתן לשחרר מתח שרירי ולשפר את זרימת הדם, לקדם ריפוי ולהפחית כאב.

  1. פציעות ספורט: ספורטאים חווים פציעות וחוסר איזון בשרירים לעיתים קרובות. ניתן להשתמש בדיקור יבש כחלק מתוכנית טיפול מקיפה לטיפול בפציעות הקשורות לספורט כגון מתיחות שרירים, דלקות גידים ופציעות מאמץ חוזרני. זה עוזר להאיץ את הריפוי, לשחזר את תפקוד השרירים ולשפר את הביצועים.
  2. כאבי מפרקים: דיקור יבש יכול להוות השלמה לפעולות פזיותרפיות אחרות כאמצעי לניהול כאבי מפרקים הנגרמים על ידי מצבים כמו דלקת מפרקים ניוונית, דלקת גידים או בורסיטיס. על ידי מיקוד בנקודות הטריגר סביב המפרקים, ניתן להגיע להקלה על כאב, הפחתת דלקת ושיפור של ניידות המפרקים.
  3. בעיות יציבה והפרעות תנועה: דיקור יבש יכול להועיל לאנשים עם חוסר איזון היציבה, הפרעות בתפקוד תנועה או בעיות רפואיות כמו עקמת. על ידי שחרור שרירים תפוסים ושיקום תפקוד תקין של השריר ניתן לשפר את היציבה, את דפוסי התנועה ולהפחית את הכאב הנלווה.

ליעוץ וקביעת תורים צרו איתנו קשר

טופס פניה - טקסט

דיקור יבש לעומת דיקור סיני

בעוד דיקור יבש ודיקור סיני כרוכים שניהם בשימוש במחטים, הן טכניקות טיפוליות שונות עם פילוסופיות ויישומים שונים:

מקור ותיאוריה

הדיקור מגיע אלינו מרפואה סינית מסורתית ומתבסס על הרעיון של איזון זרימת אנרגיה (Qi) לאורך המרידיאנים בגוף. דיקור יבש, לעומת זאת, נחשב לשיטת טיפול מערבית ומתמקד בעיקר בהקלה על כאבי שרירים ושיפור של תפקוד לקוי  של השריר על ידי הפעלה של נקודות הטריגר.

טכניקת מחטים

בדיקור סיני משתמשים בדרך כלל במחטים דקות יותר, המוחדרות בנקודות דיקור ספציפיות, הממוקמות לרוב הרחק מהמקום של כאב או חוסר התפקוד. דיקור יבש, לעומת זאת, משתמש במחטים מעט עבות יותר המוכנסות במדויק לנקודות טריגר בתוך שרירים או רקמות רכות שנפגעו.

גישה טיפולית

דיקור סיני נועד להחזיר את מאזן האנרגיה לגוף על ידי גירוי נקודות דיקור ספציפיות, המשפיעות על המערכת כולה. עם זאת, דיקור יבש מתמקד בשחרור מתח וקידום ריפוי מקומי על ידי התמקדות בנקודות טריגר הקשורות ישירות לאזור הכואב או בעל תפקוד לקוי.

היתרונות של דיקור יבש

דיקור יבש מציע מספר יתרונות כאפשרות טיפול משלימה במסגרת הפיזיותרפיה:

 1. שיכוך כאבים: על ידי שחרור מתח שרירי וגירוי מנגנוני שיכוך כאבים טבעיים של הגוף, דיקור יבש יכול לספק הקלה יעילה בכאב למצבים אקוטיים וכרוניים כאחד.
 2. תפקוד שרירים משופר: התמקדות בנקודות הטריגר באמצעות דיקור יבש מסייעת לשפר את גמישות השרירים, הניידות והקואורדינציה, ובכך להביא לשיפור של תפקוד השרירים והביצועים הכוללים.
 3. החלמה מהירה יותר: על ידי שיפור זרימת הדם, הפחתת דלקת והקלה על ריפוי רקמות, דיקור יבש יכול לזרז את תהליך ההחלמה, ולאפשר למטופלים לחזור לפעילותם הרגילה מוקדם יותר.
 4. טיפול מותאם אישית: ניתן להתאים את הדיקור היבש על מנת לתת מענה לצרכים ולתנאים הספציפיים של מטופלים מסוימים, מה שהופך אותו לשיטת טיפול רב-תכליתית וניתנת להתאמה.

התסמינים של פציעות ספורט משתנים בהתאם לסוג ולחומרה, אך כוללים בדרך כלל:

 • כאב ואי נוחות: כאב הוא לרוב האינדיקציה הראשונה לפציעה.
 • נפיחות וחבלות: אלו הן תגובות נפוצות לנזק לרקמות.
 • טווח תנועה מופחת: קושי להזיז את האזור הפגוע כרגיל.
 • חולשה וחוסר יציבות: האזור הפגוע עלול להרגיש חלש או לא מסוגל לשאת משקל.
 • חוסר תחושה או עקצוץ: תחושות אלו עשויות להצביע על מעורבות עצבית.

סיכום

דיקור יבש היא טכניקה בעלת ערך המוצעת בקליניקת הפיזיותרפיה שלנו, המהווה אפשרות יעילה לניהול כאבי שרירים ושלד, שיקום התפקוד ושיפור קצב ההתאוששות. באמצעות התמקדות הטיפול בנקודות טריגר ושחרור מתח שרירי, דיקור יבש יכול לשמש כתוספת חשובה לתוכניות טיפול במחלות שונות, כולל כאבי שרירים, פציעות ספורט, בעיות מפרקים והפרעות תנועה.

שאלות נפוצות

Dry Needing הוא טיפול מודרני שנועד להקל על כאבי שרירים. הפופולריות שלו הולכת וגדלה.

במהלך מחט יבש, מתרגל מחדיר כמה מחטים פיליפורמיות לתוך העור שלך. מחטים פיליפורמיות הן מחטי נירוסטה עדינות וקצרות שאינן מחדירות נוזל לגוף. לכן משתמשים במונח "יבש".

מתרגלים מניחים את המחטים ב"נקודות טריגר" בשריר או ברקמה שלך. מחט יבש נקרא לפעמים גם גירוי תוך שרירי. הנקודות הן אזורים של שריר מסוקס או קשה.

מתרגלי מחט יבשים אומרים שהמחט עוזרת לשחרר את הקשר ולהקל על כאבי שרירים או עוויתות. המחטים יישארו בעור שלך לפרק זמן קצר. משך הזמן תלוי במתרגל.

חלק מאנשי מקצוע בתחום הבריאות, כגון פיזיותרפיסטים, מקבלים הכשרה מסוימת בעיבוד יבש. עם זאת, משך האימון יכול להשתנות. זכור כי אין תקנות רשמיות שיגידו לך בדיוק מי מוסמך לבצע עיבוד יבש.

מחט יבש עשויה לספק הקלה לכאבי שרירים ונוקשות. בנוסף, הקלת נקודות ההדק עשויה לשפר את הגמישות ולהגדיל את טווח התנועה. לכן שיטה זו משמשת לעתים קרובות לטיפול בפציעות ספורט, כאבי שרירים ואפילו כאבי פיברומיאלגיה.

המחקר התומך בשימוש במחט יבש מוגבל. מרבית המחקרים הקיימים בתחום המחט היבשה תומך בתרגול להקלה על כאב קל עד בינוני.

במחקרים מסוימים, מחט יבש סיפק יותר הקלה מאשר טיפול פלצבו. עם זאת, מחקר אחד הראה שהמחטת יבשה אינה יעילה יותר ממתיחה בלבד כדי להקל על כאבי שרירים. בנוסף, מחקר משנת 2012 מצא כי זריקות פלזמה עשירות בטסיות סיפקו הקלה רבה יותר לפציעות שרוול מסובב מאשר מחט יבשה.

הצוות שלנו

חסן שמא

פיזיותרפיסט

תפריט נגישות