דלקת בורסיטיס

תוכן עניינים

מבוא לבורסיטיס

בורסיטיס היא דלקת של הבורסה יכולה להשפיע על בורסה שטחית ובורסה עמוקה, אך בבני אדם, רוב הבורסה המושפעות צפויות להיות שטחיות. כמה בורסים עמוקים נפוצים ביותר הם הבורסה התת-אקרומית, הבורסה התת-סקפולארית, ה-iliopsoas בורסה, הבורסה שלפני הפיקה ובורסה אננסינה.

השכיחות של בורסיטיס במבוגרים אינה ידועה. עם זאת, בורסיטיס בכתף נפוץ בקרב ספורטאים כגון כשחקני בייסבול; לדוגמה, 15% עד 76% מהחברים שעוברים הערכה לכאבי כתף מאובחנים עם בורסיטיס בכתף.

האנטומיה של הבורסה

בורסה הוא שק קטן המכיל כמות קטנה של נוזל סינוביאלי וממוקם בין הגיד לעצם. זה עוזר להפחית את החיכוך המתרחש בין הגיד לעצם במהלך כל תנועה. הוא נמצא בחלקים שונים של גוף האדם כמו הכתף, המרפק, מפרקי הברך, הקרסוליים, גיד אכילס, מפרק הבוהן הגדולה והאגן.

בורסה מורכבת מנוזל סינוביאלי המסייע בשימון תנועת המפרק. כאשר מתרחשת פעילות חריגה כלשהי, הבורסה הללו מסייעות בריפוד החיכוך בין העצם ומתרחשות כאב, נפיחות ודלקת. בורסיטיס יכולה להתרחש בכל חלק בגוף האדם. הכתמים האלה דקים ויש להם כיסים קטנים , מלאים במעט נוזל סינוביאלי. הם שטוחים וצפופים כשהם בריאים, אבל כשהם מלאים בדלקת פרקים, הם גורמים לכאב ודלקת.

הבורסה הללו מתפקדות כמכונה המספקת ריפוד או שימון לאזור הכאב והדלקת, ונותנת מעין ציוד המספק שימון למפרק. בורסיטיס עולה עם הגיל ואם יש שימוש יתר במפרקים, במיוחד בעבודה, כמו הנחת שטיחים או גינון. בעוד פציעות גידים יכולות לתרום לדלקת בבורסה, בדרך כלל אנשים יכולים גם לפתח בורסיטיס ללא כל טריגר ברור.

הגדרה וסקירה

בורסיטיס היא דלקת של בורסה. בורסה הם שקים מלאי נוזלים הפועלים ככר בין גידים, עצמות, מפרקים ושרירים. כאשר הבורסה מתדלקת, הן עלולות לגרום לכאבי פרקים ונוקשות. ישנם טיפולים רבים לבורסיטיס הכוללים פעילות גופנית, מנוחה, תרופות אנטי דלקתיות, פיזיותרפיה, ובמקרים מסוימים, טיפול אנטיביוטי.

הטיפול תלוי בגורם לבורסיטיס. רוב האנשים המתאוששים מבורסיטיס יכולים לחזור לפעילות רגילה תוך מספר שבועות. עם זאת, מצבים מסוימים, כגון זיהומים, עשויים לדרוש אנטיביוטיקה. ניתן למנוע בורסיטיס על ידי הפסקות. אנשים המבצעים מטלות המפעילות לחץ על המפרקים שוב ושוב נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח בורסיטיס. חשוב לקחת הפסקות תכופות, לבצע תרגילי מתיחה ולהשתמש ביציבה ובטכניקות נכונות לביצוע משימות כדי למנוע מתח והפחתת לחץ על המפרקים.

סוגי בורסיטיס

המצב עלול להיגרם גם ממגוון גורמים, כולל דלקת מפרקים שגרונית, מחלות שקיעת גבישים או זיהום, כל אלה יכולים להשפיע על הממברנה הסינוביאלית. שלושת הסיבות  הראשונות אינן נידונות בדרך כלל בספרות ופתוגנים אלו גורמים בדרך כלל לדלקת של הממברנה הסינוביאלית לפני שהם משפיעים על הבורסה בין אם ישירה או עקיפה.

המיקום האנטומי של הבורסה מכתיב במידה רבה את סוג הבורסה; הבורסה הטרוכנטרית הגדולה יותר הן המתוארות ביותר בספרות, ובברך, ה-prepatellar וה-olecranon. סוגים שונים של בורסיטיס מסווגים לפי המבנה וסוגי המפרקים שלהם. בפרק זה, אנו מסבירים את הגורמים, התסמינים, האבחנה, הטיפולים והמניעה של בורסיטיס שונים. לפני כן, הסיווגים של בורסיטיס מוסברים בחלק זה.

יש בורסה סביב רוב המפרקים הגדולים בגוף, כולל מפרק הקרסול, מפרק הברך, הכתף, מפרק הירך ומפרק המרפק. השקים המלאים בנוזל מרככים את התנועה ומפחיתים את החיכוך בין עצמות ושרירים או גידים. הבורסה ממוקמת בין העצם לרקמה הרכה, ופועלות ככריות המסייעות בהפחתת החיכוך. לכן, בורסיטיס מתרחשת כתוצאה מדלקת של הבורסה, שהם השקים הקטנים ומלאי הנוזלים הפועלים כמבני סיכה לרקמות הרכות. בורסיטיס מתעוררת בדרך כלל בתוך הבורסה המרופדת בסינוביאליות כתוצאה מטראומה קודמת או חוזרת לאזור.

גורמים לבורסיטיס

 1. מכות ישירות לברך
 2.  זיהום חיידקי עקב שפשופים בברך
 3.  לא מצליח להתנות ולהתחמם
 4.  צמיחת עצם לא תקינה, הפוגעת בבורסה ומשפיעה על הגידים שמסביב
 5. כל פגיעה פתאומית או חדה על פיקת הברך
 6. לחץ כרוני (שימוש יתר) על הבר
 7. אין מנוחה לאחר הפעילות היומיומית

בורסיטיס יכולה להיגרם מפציעה, זיהום או מצב קיים בו הזזת האזור הפגוע מעצימה את הדלקת וגורמת לבורסה להתמלא בעוד יותר נוזלים. נעליים לא מתאימות או ביצוע עבודה עם תקופות ממושכות של לחץ על הברכיים עלולים להוביל להתפתחות של בורסיטיס. ההפרעה יכולה להיות קשורה גם למחלות כמו דלקת מפרקים שגרונית, זאבת אדמנתית מערכתית, סקלרודרמה, גאוט, טרשת נפוצה (MS), או כאשר יש דימום בבורסה מפציעה או אפילו מתרופות מסוימות כגון וורפרין (קומדין) – א. מדלל דם.

רמות גבוהות של חומצת שתן קשורות לגאוט, שעלולה לגרום לדלקת בורסאית, במיוחד ליד מפרק הבוהן הגדולה. נטייה גנטית לבני משפחה גורמת גם להתרחשות ההפרעה. הגורמים הנפוצים ביותר לבורסיטיס כוללים:

בורסיטיס הוא המצב הפתולוגי של הבורסה, שהם שקים קטנים המכילים נוזל סינוביאלי וממוקמים סביב המפרקים העיקריים בגוף. שקים מלאי נוזלים אלו מאפשרים תנועה חלקה בין רקמות רכות ועצמות. פעילויות שונות, טראומה מכנית מקומית ועומס גופני מוגזם עלולים להוביל לדלקת בורסיטיס. עיסוקים הדורשים שימוש יתר או תנועה חוזרת של מפרקים מסוימים או קבוצות מפרקים עלולים לגרום לדלקת בורסיטיס.

הגורמים הבאים קשורים לשיעור גבוה יותר של בורסיטיס:

גיל מתקדם, דלקת מפרקים שגרונית, גאוט, דלקת מפרקים פסוריאטית, מחלת בלוטת התריס, צורה לא תקינה של העצם, מחלות מערכתיות אחרות ומחלות מערכת האנדוקרינית.

 תנועה חוזרת ושימוש יתר

תנועה חוזרת או שימוש יתר: זה אולי הגורם השכיח ביותר התורם למצב. אנשים רבים עוסקים במקצועות הדורשים תנועה חוזרת ונשנית לאורך כל היום. חלק מהפעילויות הדורשות תנועה חוזרת ונשנית יתר על המידה כוללות מחבט, טניס, גינון, חפירה, ציור, קרצוף וזריקה. פעילויות אלו עלולות לגרום לאי נוחות מייגעת שעלולה להפריע לעבודה ולאיכות החיים.

לדוגמה, אם אתה שחקן טניס, אתה נוטה להשתמש בזרוע ובכתף הימנית יותר מאשר בשאר הגוף, וכתוצאה מכך עלולה להופיע דלקת מסוימת. אותו דבר לגבי שחיינים, הנוטים לאמץ את הכתפיים או הירכיים, ורצים, שעלולים להיתקל בבעיות בעקבים, אכילס או ירכיים. עשיית גינון עלולה לגרום לברכיים ולמרפקים לנוע ללא הרף, דבר שעלול לפגוע במפרקים הללו. תנועה מוגזמת היא לא הסיבה היחידה שמתרחשת בורסיטיס, שכן היא יכולה להיגרם גם מיציבה לקויה בזמן ישיבה ועמידה או מכל פציעה משמעותית שעלולה הייתה לגרום לחלק הפגוע להתדלק בהמשך.

בורסיטיס

טראומה ופציעה

מכיוון שהשפעת הטראומה יכולה להוביל לדלקת בורסיטיס, היא ניתנת למניעה במידה מסוימת. את הרוב המכריע של מקרי בורסיטיס ניתן למתן על ידי תשומת לב קפדנית לארגונומיה, יציבה, הימנעות משימוש יתר ושינוי תנוחות לפי הצורך. מנוחה כאשר אתה מרגיש כאבי פרקים ופנייה לרופא עם הסימן הראשון של נפיחות או אדמומיות יכולה לסייע במניעת נזק לטווח ארוך במפרקים. מנוחה כאשר אתה מרגיש כאבי פרקים ופנייה לרופא עם הסימן הראשון של נפיחות או אדמומיות יכולה לסייע במניעת נזק לטווח ארוך במפרקים.

ספורט

פציעות ספורט מסוימים נוטים לייצר בורסיטיס, כולל בייסבול, כדורסל, באולינג, רכיבה על אופניים, גולף, טניס וסקי. בורסיטיס שכיחה יותר בקרב אנשים בגיל העמידה ומעלה, במיוחד באוכלוסיית נשים מעל גיל 25 שיש להן סיכוי גבוה פי ארבעה לפתח בורסיטיס בהשוואה לגברים.

פציעה

טראומה או פגיעה: אם אתה נופל ונוחת על הברך או המרפק, זה יכול לעשות יותר מאשר לחבול את המפרק. ההשפעה עלולה לגרום לבורסה להתמלא בדם ובנוזלים, מה שמוביל לדלקת בורסאית.

פעילויות נוספות

אנשים שעושים סוגים אחרים של תנועה חוזרת ונשנית עשויים להיות בסיכון גבוה יותר לדלקת בורסיטיס. פעילויות אלו יכולות לכלול גינון, גריפה, נגרות, חפירה, צביעה, קרצוף, טניס, גולף, סקי או משחקי זריקה כגון כדורגל, סופטבול ובייסבול.

תנועה חוזרת: הסיבה השכיחה ביותר לבורסיטיס היא תנועה חוזרת. שימוש יתר במפרק כמו הכתף או המרפק יוביל בסופו של דבר לבורסיטיס. עבודה או פעילות הדורשת תנועות רבות שחוזרות על עצמן יכולות להפעיל לחץ על מפרקים גדולים או קטנים ולהוביל לדלקת בורסיטיס.

תסמינים וסימנים של בורסיטיס

מטופל הסובל מבורסיטיס על רקע טראומטי חווה כאב חד וצורב. חולה בורסיטיס זיהומית עלול להרגיש צמרמורת; לפני המצב יש אדמומיות דחופה בעור, והאזור הופך לא נוח ביותר ברגע שמגיעים לפצע.

במקרים מתקדמים, הם עלולים לראות ניקוז מוגלה שמוביל להיצמדות הבגדים. תסמינים אלו סבירים יותר בחולים שיש להם חיידקים בחתך.

בכתף, הבורסה התת-אקרומית מתנפחת, כך שהמטופלים חשים את הכאב הגרוע ביותר כאשר הם מנסים להרים פעילויות מעל ראשם. אם הירכיים או הברכיים סובלות מבורסיטיס, הנפגעים יבחינו בכאב בעת ניסיון לקום, ללכת או לטפס במדרגות. אם מישהו מרגיש חוסר יכולת להרים את רגליו מהקרקע ומתמודד עם כאב חד בעקב, ההופעה האפשרית של בורסת רטרוקלקנאלית היא הסימפטום.

חולים המפתחים מחלה זו ליד המרפק (המקום בו נפגעים רוב הסובלים מ-Olecranon Bursitis) פונים לייעוץ רפואי לאחר שהם מבחינים בנפיחות של המרפק. בנוסף, הם לא יכולים להאריך את זרועם במלואה, מה שמתגלה כאשר הם מנסים למתוח אותה. בורסיטיס מעדיף את המפרקים העיקריים, כך שסימפטומים שונים של בורסיטיס עשויים להופיע בהתאם לאזור הפגוע.

סימני האזהרה המובילים בדרך כלל לאבחנה כוללים כאבים, נפיחות באזור וכן מוגבלות בתנועה במפרקים:

 1. כאב ונפיחות מקומיים הממברנה הסינוביאלית מפרישה כמות קטנה של נוזל סינוביאלי סביב המפרקים. על מנת להשיג זאת, לחץ נשמר במספר ממברנות על ידי הפילטים דמויי החותם. כאשר יש יותר מדי לחץ על הבורסה ולחצים מעל הבורסה מובילים להצטברות של יותר נוזל סינוביאלי ממה שהבורסה מסוגלת להתמודד איתו. נפח זה של עודף נוזלים מוביל לחום מקומי בתוך הבורסיטיס, נפיחות ולעיתים קרובות כאב מקומי.

  בנוסף, ניתן לחוש כאב יריות, במיוחד כאשר הבורסיטיס עלולה לחוות טראומה מקומית. עם הזמן, כאב יורה עשוי להתפתח כדי לאפשר לאדם לזהות זאת כסימפטום של בורסיטיס.  לפעמים, הבורסיטיס עשוי להפוך לזוג, ותסמינים ייצפו. זה יוצא דופן לפני טיפול פיזיותרפיה, במקום זאת, כאשר חווה צליל "צפצוף", והבורסיטיס קופץ ממקום למקום.

  טראומה ישירה לאזור עלולה לגרום לכאב ירי. בדרך כלל, כאב יורה אינו רק תחושה, אלא מהווה אינדיקטור טוב לטראומה ישירה. יש תערובת של נוזלי רקמה, וזה יוצר ציסטה מסביב לאזור, ומייצר את הסימנים והתסמינים המקומיים של חום, אדמומיות ולעיתים כאב יורה.

  גודל הבורסיטיס יכול להיות גדול כמו כדור גולף או אפונה קטנה עם בורסיטיס. מכיוון שהבורסיטיס נוטה להתמלא בנוזלי רקמה, ויש ניסיון לפתרון, דפנות הבורסה קופצות ממקום למקום. זוהי תחושת "סלוש" אופיינית כאשר הבורסיטיס נע בתוך עצמו, קופץ ממקום אחד בבורסיטיס לצד אחר. תסמינים אלו נצפים היטב ביד ובאצבעות, בשל יכולות הכיפוף וההרחבה של האצבעות, ויכולים לנוע בתוך הבורסיטיס, מרגישים את קירות הציסטה נעים ממקום למקום.

    2. טווח תנועה מוגבל

אוסף מגוון של בורסה ספציפיים סומן בטרמינולוגיה מתאימה כדי לזהות את המיקום ביחס לשריר, לגיד ולעצם לזיהוי קל. לבורסות אלו נקראו על ידי שילוב של מילים כמו מיקום רדוד או עמוק יותר בתוך הרקמה, תוויות שרירים כדי לזהות חיבורים בין סיבי שריר ועצמות, או רקמה רכה מתחת, כמו גם השם הספציפי של העצם או השרירים. חלק מהבורסה היושבת ליד העור ונושאות אפשרות להפוך תת עורית הן בורסה סינוביאלית. מכיוון שהבורסה הללו דלקת באופן פעיל, יש לשאוב אותן כדי לשלול זיהום חיידקי.

טווח תנועה מוגבל יכול להיות הגורם או התוצאה של בורסיטיס. פציעה המערבת נפיחות הנגרמת על ידי בורסיטיס והבורסה המוגדלת המקיפה מפרק יכולה להגביל את תפקוד המפרק התקין. חוסר תנועת מפרקים לאורך זמן ממושך עלול לגרום להיצמדות פיברוטית מוגבלת בין רקמות החיבור, ולהגביל עוד יותר את תפקוד המפרק. ניתן לפרק הידבקות פיברוטית באמצעות טיפול ידני ותרגילים, המאפשרים גלישה רבה יותר בין הרקמות והחזרה אלסטית של השרירים למצב ממושך. מכיוון שהבורסה הם בעצם שקים שטוחים מלאים בנוזל סינוביאלי ונמצאים בצמוד למפרק, ממלאים לחלוטין את החלל בין השרירים ופועלים כחיץ, על המפרק לפתח טווח תנועה אקטיבי ופסיבי כדי להבטיח שימוש מיטבי במקרה של פציעה או דלקת של ריפוד זה.

אבחון של בורסיטיס

הרופא עשוי להסיר ולבדוק את הנוזל שנמצא בבורסה, אם קיים, כדי לבדוק זיהום או מצבים אחרים שיש להם תסמינים דומים. לשם כך, הרופא יחדיר מחט לתוך הבורסה הנוזל עשוי להיות צמיגי מכדי להסיר אותה בקלות או שהבורסה עמוסה בפסולת, הנוזל יישלח למעבדה לכמה בדיקות; התוצאות מבדיקות אלו יכולות לסייע בביצוע האבחנה. זה עשוי גם לספק מושג אם בורסיטיס עשוי להגיב לטיפולים נוספים. ניתן להזמין אולטרסאונד או MRI אם יש חשד לזיהום, למשל, עבור מישהו שפוגע באדמומיות (קשה) וחמימות, או עבור מישהו הנוטל טיפול מדללי דם שחשוד שיש לו בורסיטיס ספטי, כמו בורסה מדממת ונפוחה. נראה בקלות כמו בורסה נגועה.

בורסיטיס מאובחנת לרוב על סמך ההיסטוריה של המטופל ובדיקה גופנית. במהלך הבדיקה הגופנית, הרופא ילחץ על האזור הפגוע כדי לקבוע אם הוא רגיש, חם או נפוח. אם הבדיקה כואבת עד כדי כך שהרופא אינו יכול לגעת באזור הפגוע, הוא או היא ישקול אפשרות של בורסיטיס על סמך האם מדובר במיקום שכיח לדלקת בורסיטיס. ההיסטוריה של התסמינים עשויה לעזור לרופא להבחין בורסיטיס ממצבים עם תסמינים דומים. לדוגמה, אם הבדיקה לא גורמת לאצבעות להפוך ללבנות וחסרות תחושה, והתסמינים אכן מחמירים על ידי הרמת הידיים מעל הראש, הדבר מצביע על כך שיש משהו אחר שגורם לעקצוץ באצבעות. הרופא עשוי גם להזמין בדיקות הדמיה, כגון אולטרסאונד או MRI, כדי לסייע בזיהוי גורמים אחרים לבעיות המטופל.

בדיקה גופנית

במהלך בדיקת טווחי התנועה, הרופא יתבונן במיקום ובדרך התנועה, יחוש בקריפיטוס (פיצוח של הרקמה) ויוודא את עומק הבורסה. התפקוד והחוזק של האזור הפגוע המסוים נצפים על ידי בדיקות שרירים ידניות. הקלה בכאב במהלך תנועות ספציפיות היא עדות לבעיית בורסיטיס באזור הפגוע. בשיטות שונות אחרות, הרופא בודק את תחושת הגוף של הסובל מבורסיטיס כדי להכיר מקורות כאב נוספים בשרירים או במערכות החישה. נזקים חמורים או שברים גורמים לעיתים לתנועות אחרות שצריכות להיבדק שאינן מערבות את הבורסה. עם זאת, בדיקה גופנית היא הצעד הראשון המיושם לבדיקה. לעיתים מעדיפים בדיקות נוספות כדי לאשר את הטיפול בבורסיטיס.

הרופא יתבונן ויזואלית במיקום ובנפיחות של הבורסה כדי לבדוק את בעיית הבורסה. על ידי התבוננות, הרופא יכול להעריך את שינוי צבע העור וגם להעיד על רגישות, מיקום אקסצנטרי ודלקת. הרופא יבצע בדיקה גופנית כדי לדעת את הגורם לבורסיטיס וגם כדי לשלול דלקות גידים, דלקת פרקים, שבר מאמץ ומצבים אחרים שיכולים להשפיע על כאבי כתף. במהלך הבדיקה הגופנית, הרופא יכול לראות את היציבה הספציפית ואת טווח התנועות. יתרה מכך, סימנים שונים כגון נקודות טריגר, אדמומיות, נפיחות או אובדן תנועה נצפים לבדיקת בורסיטיס.

בדיקות הדמיה

במקרים מסוימים, הרופא שלך עשוי להסיר נוזל מהבורסה עם מחט לבדיקה. מטרת הטיפול בבורסיטיס היא להפחית את הדלקת ולהקל על הלחץ שהוא עלול להפעיל על האזור/האזורים הכואב/פגוע. הטיפולים הנפוצים והיעילים ביותר הם מנוחה, קרח ותרופות ללא מרשם כמו תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות. מקרים חמורים יותר עשויים לדרוש פיזיותרפיה, זריקות סטרואידים, מיצוי הנוזל מהבורסה או ניתוח. ייתכן שיהיה צורך להסיר את הבורסה במקרים אלה, אך אין זה אומר שזו הייתה הסיבה העיקרית לבעיות בורסיטיס. במקרים מסוימים, ייתכן שהניתוח לא יפתור את הבעיה כלל. מניעת בורסיטיס אפשרית במקרים רבים. חימום, תרגילי מתיחה והצטיידות בציוד וציוד מתאימים יכולים למנוע התלקחויות בורסיטיס.

לפעמים ניתן לראות דורבנות בעצמות בצילומי רנטגן. אם מצבך חמור, הרופא שלך עשוי להזמין בדיקת הדמיית תהודה מגנטית (MRI) או בדיקת אולטרסאונד כדי לקבל תמונה של הרקמה הרכה בגופך. בורסיטיס קשורה לעתים קרובות לתנאים אחרים. אם הרופא שלך חושש שדלקת בורסאית עשויה להיות תוצאה של בעיה אחרת, אולי דלקת פרקים, גאוט או גיד לחוץ, ייתכן שתעשה בדיקות דם נוספות.

טיפול פיזיותרפי וריפוי בעיסוק הוא עוד אפשרות טיפול יעילה. פיזיותרפיסטים מתכננים תרגילים ספציפיים להגברת הגמישות של הבורסה ושיפור כוח השרירים, בנוסף להימנעות מפעילויות הגורמות לכאב. הפיזי או המרפא בעיסוק יעקוב אחר התרגילים הפיזיים הספציפיים, כמו גם מהלך המחלה, ויספק הנחיות לגבי שינויי תנוחה ושיטות הרמה או תנועה המסייעות בהגנה על האזורים הפגועים.

מה הן אפשרויות טיפול לבורסיטיס?

ניתן למנוע את המחלה על ידי נקיטת אמצעים על חומרת המחלה, על ידי הימנעות מפעילויות פרובוקטיביות ומנוחה בתקופות מוקדמות. בעת ביצוע פעילויות המעמיסות על המפרקים, שינויים פשוטים בשינויי תנוחה, תוכניות אימונים נכונות, נותנים נוחות . נעליים נוחות ובגודל נכון יכולות גם לסייע בהגנה על אזורים חלשים ובעייתיים. עם זאת, אם יש בורסיטיס מתקדמת, התייעצות עם רופא ונקיטת אמצעי זהירות ימנעו את התקדמות המחלה נוספת וכדי להגן על הגוף שלך.

אם לא ניתן להשיג את האפקט הרצוי בשיטות אלו או לאחר שני השלבים 1-3, יש לשקול טיפול כירורגי. בטיפול כירורגי מסירים נוזלים בבורסה ומועדפים שיטות ניתוחיות כמו הוצאת הבורסה על ידי שחרור הדחיסה של האזור הפגוע או כריתת חיבור העצם. בנוסף, מתקבלות תוצאות אפקטיביות לטווח ארוך בשיטות הסרה ארתרוסקופית לאחר שיטות ניתוח פתוח, וניתן לחזור לחיי היום יום בכמה אמצעים פשוטים.

טיפול פיזיותרפי וריפוי בעיסוק הוא עוד אפשרות טיפול יעילה. פיזיותרפיסטים מתכננים תרגילים ספציפיים להגברת הגמישות של הבורסה ושיפור כוח השרירים, בנוסף להימנעות מפעילויות הגורמות לכאב. הפיזי או המרפא בעיסוק יעקוב אחר התרגילים הפיזיים הספציפיים, כמו גם מהלך המחלה, ויספק הנחיות לגבי שינויי תנוחה ושיטות הרמה או תנועה המסייעות בהגנה על האזורים הפגועים.

שינוי מנוחה ופעילות

שינוי מנוחה ופעילות הם מרכיבים חשובים בטיפול. המשך פעילות עם טראומה חוזרת יכולה לעכב את הריפוי ולהפחית את יעילות הטיפול. הימנע מהפעילויות הגורמות לכאב ולנפיחות למשך תקופה מסוימת. שימו לב שאם אתם חושדים בבורסה נגועה, אל תאפשרו לשום דבר לבוא במגע עם האזור הנגוע כולל נעליים, גרביים או תחבושות. ללבוש בגדים והנעלה לא מגבילים ונוחים. אין ללבוש הנעלה מכווצת. הימנע מלהפוך ידיות, לפתוח צנצנות או להרים דברים כבדים. אין לשבת או לשכב במצב אחד יותר מדי זמן. שנה את עמדתך לעתים קרובות. אם הבורסיטיס היא בקרסול או ברגל, הרם את הרגל. אתה יכול גם למרוח קומפרסים של קרח כדי להפחית את הנפיחות.

בורסיטיס היא דלקת של השקים המלאים בנוזל המפחיתים את החיכוך ומרפדים את מפרקי הגוף. הבורסה היא שק דק וחלק שמשכך ומפחית חיכוך בין עצם, גידים, שרירים ועור. הבורסה נמצאת ברוב מפרקי הגוף וסביבם (כתף, מרפק, ירך וברך).

במאמר זה פרסמנו את המאפיינים של בורסיטיס בהם נתקלו אנשים רבים. מטרתו להעלות את המודעות לנושא ולספק מעט מידע על שיטות הגנה וטיפול. אנו גם שואפים להסב את תשומת הלב לנחיצות המנוחה והשימוש בשיטות בטוחות אחרות, במיוחד במקרים של פניות לטיפול חירום.

תרופות וזריקות

אם הרופא שלך רושם תרופות או זריקות אלו, חשוב לשים לב לעצות המינון ומשך הזמן. עבוד תמיד עם ספק שירותי בריאות בקיא בכל הנוגע לניהול דלקת הבורסה שלך, מכיוון שזה המפתח למניעת תופעות לוואי וסיכונים אפשריים מתגובות.

משככי כאבים מקומיים: מוצרים כגון ג'לים, קרמים ומדבקות המכילים מרכיבים משככי כאבים כמו קפסאיצין או לידוקאין יכולים לעזור להקהות את האזור הכואב, אשר בתורו יכול להקל על אי הנוחות הכללית.

זריקות קורטיקוסטרואידים: הזרקו תרופה קורטיקוסטרואידית ישירות לתוך הבורסה כדי לעזור להפחית את הנפיחות והדלקת. ההקלה היא מיידית למדי ויכולה להימשך חודשים. עם זאת, לקורטיקוסטרואידים יכולות להיות גם תופעות לוואי. בין ההשפעות האפשריות ניתן למנות גיד מוחלש או קרע, הבהרת העור במקום בו ניתנת הזריקה וירידה בעור סביב מקום ההזרקה.

תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs): NSAIDs ללא מרשם, כגון אספירין, איבופרופן או נפרוקסן, יעזרו בכאב ובנפיחות. דבר ראשון עם הרופא שלך; הם יכולים להציע אפשרויות אחרות ללא מרשם או לרשום מינון חזק יותר.

תרופות עוזרות להפחית דלקת הקשורה לבורסיטיס. סוג זה של טיפול יעיל הוא לעתים קרובות אנטי דלקתיות, כולל הן תרופות דרך הפה והן זריקות קורטיקוסטרואידים.

אמצעי מניעה לבורסיטיס

אחיות יכולות להציע ידע על ביגוד מגן וארגונומיה מתאימה של מקום העבודה לשימוש במקומות עם תדירות גבוהה יותר של מצבי עור הקשורים לעבודה המשפיעים על הבורסה. אחיות ואנשי מקצוע בתחום בריאות הספורט צריכים להדריך אמצעי הגנה ורפידות, לבדוק מעת לעת את הנעליים ואת מצב הסוליות, ולהשתמש בכלי לחות לעור כדי למנוע הישנות מחלה בטיפול עתידי של אנשים שנמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בבורסיטיס. כמו כן יש לחנך את המטופלים שפעילות פרטנית ומכשירי הגנה או בגדים צריכים להיות חלק מאורח חייהם. פעילות גופנית סדירה יכולה לעזור להגביר את כוחם של השרירים התומכים ולהפחית את הלחץ על אזורים פגיעים על ידי איזון היציבה.

אמצעי מניעה בדרך כלל כוללים ויסות של פעילות גופנית, פעילות גופנית סדירה, שימוש בשטיח רצפה מרופד בעת כריעה לאורך תקופות ארוכות, ריפוד וריפוד להפחתת הלחץ על הבורסה, בחירת הנעלה מתאימה עם תמיכה והתאמה נאותה, חבישת מגני ברכיים או שימוש בציוד מגן לביצוע.

משימות מרובות, הימנעות או הפסקות בתרגולים מיומנים באזורים עם מנוחה מכאנית חוזרת תכופה עם גפיים או לחץ יתר על הבורסה, וביצוע קפדני של משטר אימונים עם ציוד מתאים. אסטרטגיות כאלה שימושיות להפחתת הסיכון להתכווצות בורסיטיס בפעילויות יומיומיות. אנשים המעורבים במשימות שחוזרות על עצמן צריכים לקחת הפסקות לעתים קרובות, להימנע מלחץ חוזר ונשנה באזור אחד על ידי העברת עמדות או החלפת ידיות או כלי עבודה. השתמש בציוד ובדינמיקה המתאימים כדי להתאים למצבך הגופני או למחלה עבור אלה המעורבים בפעילויות חוזרות או כבדות. טיפול מהיר בפציעות וזיהומים בעור, עקיצות חרקים ושפשופים יכולים לסייע במניעת הופעת צורות שונות של בורסיטיס.

טכניקה ויציבה נכונה

היציבה חשובה מאוד במניעת בורסיטיס. למשל, צניחה קדימה עלולה להוביל לדלקת וכאב בבורסה התת-אקרומית, השק הקטן המלא נוזל בחלק העליון של הכתף. השק קיים כדי לספק כרית לגידים בכתף, אך כאשר הוא דלקתי, זה יכול להוביל למצב המכונה בורסיטיס בכתף. ביצוע תרגילי חימום והתקררות לפני ואחרי עיסוק בפעילות גופנית חשוב במיוחד כאשר השרירים מתוחים. ככל שטווח התנועה של גופך גדול יותר, כך קטן הסיכוי שתגרה את הבורסה בירך או בכתף. מכניקת גוף לקויה, טונוס שרירים ירוד ושימוש יתר בכתף ​​הם כמה גורמים פוטנציאליים נוספים לבורסיטיס בכתף. שמירה על יציבה טובה וביצוע תרגילים המסייעים לחיזוק השרירים סביב הכתף יכולים לסייע במניעת סוג זה של בורסיטיס.

טכניקה ויציבה נכונה – אימון או עבודה במצב לא תקין עלולים לגרום ללחץ מוגזם על הבורסה ולגרום לדלקת. הקפדה על שמירה על גב ישר והרמה עם הרגליים, לא בגב, יכולה לסייע במניעת התפתחות בורסיטיס בירך. חשוב לשמור על כוח בשרירים על ידי שמירה על רמה עקבית של פעילות קרדיווסקולרית וביצוע תרגילי כוח באופן קבוע. יתר על כן, חריגות בהליכה עלולות לגרום לכאבים בכפות הרגליים, הברכיים, הירכיים או הכתפיים.

 יש כמה תרגילי כוח וגמישות שניתן לעשות כדי להקל

גמישות – תרגילי מתיחה צריכים להיות חלק חשוב ממשטר הכושר השוטף שלך. אתה עשוי למצוא אותם מועילים גם אם יש לך סוג כלשהו של בורסיטיס. האם קרם השרירים יכול לשפר את הבורסיטיס או לא הוא הנושא שהוא יכול לדון בו שעות, אבל לעת עתה, זה יכול להיות משקם פשוט כדי לפתור את הקמטים בהידבקויות המיופזיאליות בזמן שאתה מחכה להחלמה. בין היתרונות הרבים של תרגילי מתיחה היא יכולת ההתחדשות שלהם להגביר את הביומכניקה של ההליכה או הריצה שלך – תמיד דבר טוב כשמדובר בפציעות חוזרות ונשנות כמו בורסיטיס. הנה מבחר תרגילי מתיחה בשבילך.

שיפור הארבע ראשי – כדי לחזק את הארבע ראשי ואת הברכיים, התחל בישיבה, עם כדור טניס מתחת לברך כדי ליצור יישור קל של הרגליים. שחרר את הרגליים על צד השולחן והחזק את העמדה למשך מספר דקות.

כפיפות בטן על רגל אחת – בעזרת כיסא או אביזר יציב אחר לאיזון, הרם רגל אחת והתיישב על הכסא עם רגל אחת. כאשר אתה מתחזק, החזק משקולות בידיים שלך כדי להגביר את ההתנגדות.

גשר – התרגיל הזה מיועד לישבן שלך! זה יעזור לחזק את הישבן ואת הגב התחתון.

הרמת רגליים בעמידה – אחזו בכיסא או משהו כדי לשמור על שיווי משקל. הרם את הרגל הצידה מבלי לכופף את הברך. החזק אותו לשנייה ואז הורד אותו. בצע מספר חזרות. השתמש במשקולת קרסול אם אתה יכול לעשות זאת בקלות ורוצה להקשות. אם אתה מוצא את התרגיל הזה קשה מדי בהתחלה, ייתכן שתתחיל לעשות אותו בשכיבה על הצד על הרצפה. ככל שתתחזק, התחל לעשות זאת בישיבה על כיסא. אז אתה יכול להתקדם בהדרגה עד סוף סוף להיות מסוגל לעשות את התרגיל הזה בעמידה.

חוטפי ירכיים – חיזוק זה נגד פציעות תרגיל מטלטלת את השרירים החיוניים לתנועה בטוחה כגון תנועות לרוחב או מצד לצד. תרצה לעשות את זה לפני קפיצה או ספרינט. זו גם הכנה טובה לאימונים מאומצים יותר. כוח סוגים מסוימים של בורסיטיס קשורים לחולשת שרירים, במיוחד סביב המפרקים העיקריים כגון הירכיים והברכיים. הנה כמה תרגילי כוח שכדאי לקחת בחשבון. הנה כמה תרגילים שיעזרו להקל על הסימפטומים שלך. חימום עבור רוב קבוצות התרגילים, הקפד להזיע לפני שאתה מתחיל. ללכת, לרוץ, לצעוד, לדווש, כל מה שעוזר לך לחמם את הגוף שלך.

 

הצוות שלנו

פיזיוטרפיסט מומחה לבעיות אורתופדיות מורכבות, בעל 16 שנות ניסיון והסמכות בינלואומיות רבות. בין השאר מתמחה שמא בפציעות ספורט, מומחה לטיפול בכאב כרוני, כאב על רקע רגשי, בעיות פה ולסת, טיפול בסחרחורות (ורטיגו), מומחה בכאבי ראש ומגרינות ובמגוון רחב של בעיות אורתופדיות אחרות.. בקליניקה נעשה שימוש בפרקטיקות ובטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם המסתמכות על יכולת אבחון מעמיקה, שיטות טיפול ייחודיות והתאמה אישית של תוכנית מיטבית. פתרונות ותוצאות כבר בטווח הזמן המיידי!

ליעוץ וקביעת תורים צרו איתנו קשר

תפריט נגישות