פיזיותרפיה למפרק הירך

תוכן עניינים

מהו מפרק ירך?

מפרק הירך הוא אחד מהמפרקים הגדולים בגוף. זהו מפרק כדור ושקע המאפשר טווח רחב של תנועה. המפרק מורכב מראש הירך (הכדור), שמתאים לאצטבולום (השקע) בעצם האגן. מבנה זה, בשילוב עם הרצועות התומכות, הגידים והשרירים, מאפשר הליכה, ריצה וקפיצה תוך שמירה על יציבות.

בעיות רפואיות הקשורות למפרקי הירך

בעיות במפרק הירך יכולות לנבוע מכל מני גורמים, כגון: מפציעות חריפות, מחלות כרוניות או בלאי הקשור לגיל. פציעות חריפות כמו שברים בירך, הנובעות לרוב מנפילות או מכות ישירות, עלולות לגרום לכאב ולנכות מיידית. מצבים כרוניים כגון דלקת מפרקים ניוונית כוללים הידרדרות הדרגתית של סחוס המפרק, מה שמוביל לנוקשות וכאב. בעיות אחרות, כמו בורסיטיס בירך או דלקת גידים, יכולים לנבוע משימוש יתר או מאמץ.

תסמינים של בעיות במפרק הירך כוללים לרוב כאב, נוקשות, ירידה בתנועתיות וקושי בביצוע פעולות יומיומיות. אם אתה חווה אי נוחות מתמשכת בירך או מגבלות בפעילות שלך, זה הזמן להתייעץ עם פיזיותרפיסט.

היתרונות של פיזיותרפיה לטיפול במפרק הירך

פיזיותרפיה ממלאת תפקיד מרכזי בטיפול וניהול של בעיות במפרקי הירך. היא מאפשרת נקיטת גישה הוליסטית לא כירורגית שמטרתה להקל על הכאב, לשפר את הניידות ולשפר את איכות החיים של המטופל.

במהלך הייעוץ הראשוני הפיזיותרפיסט יבצע אבחון יסודי והערת מצב הבריאות. זה כולל בדיקה גופנית, הכרות עם ההיסטוריה הרפואית של המטופל ודיון בתסמינים ובמטרות הטיפול. מידע זה מאפשר להם לאבחן במדויק את מצב המטופל ולפתח תוכנית טיפול מותאמת אישית.

טיפול פיזיותרפיה בבעיות ירך יכול לכלול שילוב של טיפול ידני, תרגילים טיפוליים הדרכת המטופל. טיפול ידני, כגון גיוסי מפרקים או עיסוי רקמות רכות, יכול לעזור להגביר את ניידות המפרקים ולהפחית את הכאב.

תרגילים טיפוליים מהווים מרכיב מרכזי בטיפול. אלה יכולים לכלול תרגילי מתיחה לשיפור הגמישות, תרגילי חיזוק לבניית תמיכת שרירים סביב המפרק ותרגילי שיווי משקל לשיפור היציבות.

הדרכת המטופל היא גורם קריטי נוסף להצלחת הטיפול. הפיזיותרפיסט יספק עצות לגבי שינוי פעילויות, ניהול תסמינים ומניעת בעיות עתידיות.

פיזיותרפיה יכולה לשפר משמעותית את ההחלמה, בין אם המטופל מנהל מצב ירך כרוני, מתאושש מפציעה בירך או זקוק לשיקום לאחר ניתוח.

שיטות טיפול בבעיות מפרק הירך

פיזיותרפיה מציעה מגוון שיטות טיפול למחלות מפרקי הירך. מטרתן להקל על הכאב, להחזיר את הניידות ולשפר את איכות החיים של המטופל. להלן כמה טכניקות פיזיותרפיה נפוצות:

 1. טיפול ידני: טיפול זה כולל טכניקות מעשיות לתמרן או לגייס את מפרק הירך והרקמות שמסביב. זה יכול לכלול גיוס מפרקים, עיסוי רקמות רכות וטיפול בנקודת טריגר כדי לשפר את גמישות המפרק, להפחית את מתח השרירים ולהקל על הכאב.
 2. פעילות גופנית טיפולית: פיזיותרפיסטים מציעים מגוון תרגילים המותאמים למצבו ויכולותיו של המטופל. תרגילים אלו מטרתם לחזק את השרירים התומכים בירך, לשפר את הגמישות ולהחזיר את ניידות המפרק. הם עשויים לכלול תרגילים בוני כוח, מתיחות, תרגילים אירוביים בעלי אנטנסיביות נמוכה ותרגילי שיווי משקל.
 3. הידרותרפיה: צורת טיפול זו משתמשת בתכונות המים כדי לסייע בשיקום. הציפה וההתנגדות של מים יכולים להפוך את הפעילות הגופנית לקלה יותר ולפחות כואבת, מה שהופך אותה לאופציה מצוינת עבור אנשים עם מחלות מפרקי הירך.
 4. טכניקות לניהול כאב: טיפול בחום ובקור, אולטרסאונד ו-TENS (גירוי עצב סנסורי טרנס-עורי). שיטות אלו יכולות לסייע בהפחתת דלקת, לעורר את זרימת הדם ולהקל על כאבים.
 5. אימון הליכה וניידות: אם מחלת מפרק הירך השפיעה על יכולתו של המטופל ללכת, פיזיותרפיסטים יכולים להציע אימון הליכה. טיפול זה מתמקד בשיפור דפוסי הליכה, שיווי משקל וניידות כללית.
 6. הדרכה וייעוץ: לפיזיותרפיסטים יש תפקיד מכריע בהדרכת המטופלים לגבי מצבם שיטות ניהול יעילות. פעילות זו יכולה לכלול ייעוץ לגבי שינוי פעילות, ניהול משקל, שימוש במכשירי עזר ותרגילים ביתיים כדי למנוע את התפתחותן של בעיות ירך נוספות.
 7. שיקום לאחר ניתוח: אם נדרש ניתוח למחלת מפרק הירך (לדוגמה, החלפת מפרק), פיזיותרפיה מהווה גורם חיוני בתהליך ההחלמה. שיקום לאחר ניתוח נועד להחזיר את תפקוד הירך, כוח וניידות באמצעות תוכניות אימונים מובנות וטכניקות טיפוליות אחרות.

בחירת שיטות הטיפול תלויה במצבו האישי של המטופל, מטרות הטיפול ובריאות הכללית. תוכנית טיפול מקיפה היא בדרך כלל רב מימדית ומותאמת לצרכיו הספציפיים של המטופל, מה שמבטיח את התוצאות הטובות ביותר האפשריות.

בעיות נפוצות במפרק הירך:

 • אוסטיאוארתריטיס בירך
 • בורסיטיס בירך
 • דלקת בגיד הירך
 • שבר בירך
 • קרע בלברום הירך
 • טראומה במפרק הירך או בפמור-אצטבולרי (FAI)
 • פריקת מפרק הירך
 • תסמונת סנאפינג הירך
 • בעיות כפיפה של מפרק הירך
 • דיספלזיה התפתחותית של הירך
 • נמק אווסקולרי של הירך
 • אוסטאונקרוזיס בירך
 • סינוביטיס הירך
 • דלקת מפרקים ספטית של הירך
פיזיותרפיה למפרק הירך
הצוות שלנו

פיזיוטרפיסט מומחה לבעיות אורתופדיות מורכבות, בעל 16 שנות ניסיון והסמכות בינלואומיות רבות. בין השאר מתמחה שמא בפציעות ספורט, מומחה לטיפול בכאב כרוני, כאב על רקע רגשי, בעיות פה ולסת, טיפול בסחרחורות (ורטיגו), מומחה בכאבי ראש ומגרינות ובמגוון רחב של בעיות אורתופדיות אחרות.. בקליניקה נעשה שימוש בפרקטיקות ובטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם המסתמכות על יכולת אבחון מעמיקה, שיטות טיפול ייחודיות והתאמה אישית של תוכנית מיטבית. פתרונות ותוצאות כבר בטווח הזמן המיידי!

ליעוץ וקביעת תורים צרו איתנו קשר

תפריט נגישות