מרפק גולף

מהו מרפק הגולף?

מרפק גולף, המכונה רפואית אפיקונדיליטיס מדיאלית, הוא מצב המאופיין בכאב ודלקת בגידים המחברים את האמה למרפק. בניגוד לשמו, מצב זה אינו מוגבל לשחקני גולף. זה יכול להשפיע על כל מי שמבצע תנועות חוזרות של שורש כף היד והזרוע, מה שמוביל למתח ושימוש יתר בגידים.

טופס פניה – טקסט

סיבות למרפק גולף

הגורם העיקרי למרפק הגולף הוא מתח חוזר וכוח מוגזם על פרק כף היד והגידים האמה. הסיבות השכיחות כוללות:

 • פעילויות ספורט: במיוחד אלה הכוללות אחיזה, כגון גולף או טניס.
 • מקצועות או תחביבים: הדורשים תנועות חוזרות של ידיים, פרק כף היד או היד.
 • טכניקה או ציוד לא תקין: בספורט או בפעילויות, מה שמוביל לעומס מוגבר על המרפק.
 • גיל ושימוש יתר: הגידים מאבדים גמישות ונוטים יותר לפציעות ככל שאנו מתבגרים.

  הבנת הסיבות הללו חיונית הן במניעה והן בטיפול במרפק גולף.

תסמינים

תסמינים של מרפק גולף כוללים:

 • כאב ורגישות: בצד הפנימי של המרפק, לפעמים משתרע לאורך הצד הפנימי של האמה
 • נוקשות: במרפק, במיוחד בבוקר או לאחר תקופות של חוסר פעילות.
 • חולשה: בידיים ובפרקי הידיים.
 • חוסר תחושה או עקצוץ: שעלולים להקרין לתוך האצבעות.

  הכרה מוקדמת של תסמינים אלו חיונית לטיפול יעיל.

טיפול ותפקיד הפיזיותרפיה

פיזיותרפיה ממלאת תפקיד מרכזי בטיפול במרפק גולף. פיזיותרפיסטים מספקים גישה מקיפה שלא רק מתייחסת לכאבים ודלקות אלא גם מתמקדת בגורמים הבסיסיים ובמניעת פציעות עתידיות.

 1. הערכה ואבחון: פיזיותרפיסטים עורכים הערכות יסודיות לאבחון חומרת המצב וזיהוי הפעילויות המובילות אליו.
 2. טיפול בכאב: טיפול ראשוני כולל לרוב מנוחה והנחת קרח להפחתת דלקת וכאב. פיזיותרפיסטים עשויים גם להשתמש בשיטות כמו אולטרסאונד או TENS (גירוי עצבים חשמליים דרך העור) לשיכוך כאבים.
 3. תרגילי מתיחה וחיזוק: מרכיב מרכזי בטיפול הפיזיותרפיה הוא מתן מרשם לתרגילים ממוקדים. תרגילי מתיחה עוזרים לשפר את הגמישות בשרירי האמה, בעוד שתרגילי חיזוק בונים חוסן בגידים ובשרירים סביב המרפק.
 4. טיפול ידני: ניתן להשתמש בטכניקות כגון עיסוי רקמות רכות ודיקור יבש כדי לשפר את הניידות ולהקל על הכאב.
 5. מניעה: פיזיותרפיסטים מעניקים עצות לגבי טכניקות נכונות בספורט ובפעילות יומיומית למניעת הישנות. הם עשויים גם להמליץ על כלים ארגונומיים או פלטה לתמיכה במרפק במהלך פעילויות.
 6. תוכניות שיקום מותאמות אישית: לפי צרכים אישיים, פיזיותרפיסטים מעצבים תוכניות שיקום מותאמות אישית. תוכניות אלו מותאמות לעזור למטופלים לחזור לפעילותם הרגילה בבטחה וביעילות.
 7. שיתוף פעולה עם אנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות: במקרים בהם נדרשת התערבות רפואית נוספת, פיזיותרפיסטים משתפים פעולה עם רופאים או מומחים כדי לספק גישה טיפולית מקיפה. זה מבטיח תהליך החלמה הוליסטי, המתייחס לכל ההיבטים של בריאות המטופל.
 8. שינוי טכניקה והתאמת ציוד: עבור ספורטאים, במיוחד שחקני גולף, פיזיותרפיסטים ממלאים תפקיד מכריע בניתוח והתאמת טכניקות המשחק שלהם וייעוץ לגבי ציוד מתאים להפחתת העומס על המרפק.
 9. מעקב אחר התקדמות: מעקבים קבועים של הפיזיותרפיסט מבטיחים שהמטופל מתקדם היטב במסע ההחלמה שלו. התאמות בתכנית הטיפול נעשות לפי הצורך כדי להתאים את תהליך הריפוי ולמנוע בעיות.
 10. המלצות לאורח חיים: הדרכה לשינויים באורח החיים, כמו תרגילים לכושר כללי וטיפים לבריאות המפרקים, מהווים חלק בלתי נפרד מהטיפול. גישה הוליסטית זו מסייעת לא רק בטיפול במרפק גולף אלא גם בקידום בריאות השרירים והשלד.

המטפל

חסן שמא

פיזיותרפיסט

תפריט נגישות