פריקת כתף - טיפול בתל אביב

מבוא

פריקת כתף היא פציעה נפוצה, אך לעתים קרובות לא מובנת. במדריך מקיף זה, נחקור מהי פריקת כתף, הסיבות שלה, הסימפטומים והכי חשוב, התפקיד המרכזי של הפיזיותרפיה בטיפול ובהחלמה.

טופס פניה – טקסט

פיזיותרפיה לכתף

מהי פריקת כתף?

פריקת כתף מתרחשת כאשר ראש עצם הזרוע העליונה, המכונה עצם הזרוע, נאלץ לצאת משקע הכתף. זה יכול לגרום לנקע חלקי, המכונה תת-לוקסציה, או לנקע מלא. הכתף, בהיותה המפרק הנייד ביותר בגוף, רגישה במיוחד לפריקה בשל טווח התנועה הרחב שלה.

סיבות לפריקת כתף

מספר גורמים תורמים לפריקת כתף. הסיבה העיקרית היא בדרך כלל אירוע טראומטי כגון נפילה, מכה ישירה בכתף או משיכה פתאומית וכוחנית. ספורטאים, במיוחד אלה המעורבים בספורט מגע או בפעילויות הדורשות תנועות מעל הראש, נמצאים בסיכון גבוה יותר. סיבות לא טראומטיות יכולות לכלול חולשת שרירים או חוסר איזון, רפיון רצועות ומצבים רפואיים מסוימים המשפיעים על יציבות המפרק.

תסמינים של פריקת כתף

זיהוי בסימפטומים של כתף נקעה היא חיוני לטיפול מיידי. אינדיקטורים מרכזיים כוללים:

  • כאבים עזים באזור הכתפיים.
  • עיוות גלוי או מראה לא במקום של הכתף.
  • נפיחות וחבלות סביב המפרק.
  • חוסר יכולת להזיז את הכתף או תחושת חוסר יציבות במפרק.
  • חוסר תחושה, עקצוץ או חולשה בזרוע, בצוואר או ביד, המעידים על מעורבות אפשרית של עצב או כלי דם.

טיפול בכתף פרוקה עם דגש על טכניקות פיזיותרפיה

הטיפול המיידי בכתף שנפרקה כרוך בהפחתת הנקע, כלומר, מיקום מחדש של עצם הזרוע בחזרה לתוך השקע. הליך זה צריך להתבצע על ידי איש מקצוע רפואי. בעקבות ההפחתה, הפוקוס עובר להחלמה ומניעת הישנות, כאשר לפיזיותרפיה יש תפקיד חיוני.


טיפול ראשוני

הטיפול הראשוני מתמקד בטיפול בכאב ובמזעור דלקות. מנוחה, קרח, דחיסה והגבהה (RICE) מומלצים בדרך כלל בימים הראשונים שלאחר הפציעה. ייתכן שיהיה צורך בהקפאה באמצעות מתלה כדי לאפשר למפרק להחלים.

טכניקות פיזיותרפיה

ככל שהכאבים והנפיחות פוחתים, הפיזיותרפיה הופכת לחלק בלתי נפרד מההחלמה. מטרות המפתח של הפיזיותרפיה הן החזרת ניידות המפרק, חיזוק השרירים, שיפור הקואורדינציה ומניעת פריקות עתידיות.

תרגילי טווח תנועה

בתחילה, מוצגים תרגילי טווח תנועה עדינים כדי להחזיר את התנועה. תרגילים אלה נעשים בזהירות כדי להימנע מלחץ על רקמות הריפוי.

תרגילי חיזוק

תרגילי חיזוק המכוונים לשרירי השרוול המסובבים, לדלתואיד ולמייצבי עצם השכמה הם קריטיים. תרגילים אלו מסייעים בייצוב הכתף ובהפחתת הסיכון לפריקות עתידיות.

אימון פרופריוספציה וקואורדינציה

תרגילי פרופריוספציה מסייעים בשיקום תחושת המיקום והתנועה של הכתף, אשר מושפעת לעיתים קרובות לאחר נקע. אימון קואורדינציה מסייע עוד יותר בהחזרת השליטה על תנועות הכתף.

אימון פונקציונלי

ככל שההחלמה מתקדמת, התרגילים הופכים לדינמיים ופונקציונליים יותר, המדמים פעילויות יומיומיות או תנועות ספציפיות הקשורות לספורט, בהתאם לצרכי המטופל.

אסטרטגיות חינוך ומניעה

פיזיותרפיסטים מספקים הדרכה חשובה לגבי מכניקת גוף נכונה, יציבה ודפוסי תנועה כדי למנוע הישנות. הם עשויים גם להמליץ על התאמות אורח חיים או ציוד מגן עבור ספורטאים.

ניהול לטווח ארוך

תכנית פיזיותרפיה מקיפה משתרעת מעבר להחלמה הראשונית. ניהול ארוך טווח מתמקד בשמירה על בריאות הכתף באמצעות תרגילים קבועים, תיקון יציבה והתאמות ארגונומיות בפעילויות היומיומיות.

סיכום

פריקת כתף, על אף שהיא כואבת ומתישה, ניתנת לניהול יעיל בגישה הנכונה. הבנת הפציעה, זיהוי הסימפטומים שלה והקפדה על משטר פיזיותרפיה המותאם לצרכים האישיים הם המפתח להחלמה מוצלחת. עם הדרכה מקצועית ומחויבות לתהליך השיקום, אנשים יכולים לחזור לתפקוד מלא ולמנוע מקרים עתידיים.

זכרו, הדרך של כל אדם להחלמה היא ייחודית. התייעצות עם פיזיותרפיסט לפיתוח תכנית טיפול מותאמת אישית חיונית לתוצאות מיטביות. בקליניקה שלנו, אנו מחויבים ללוות אותך בכל שלב במסע שלך כדי להחזיר את הכוח, הגמישות והביטחון בכתף שלך.

המטפל

חסן שמא

פיזיותרפיסט

תפריט נגישות