שורש כף יד

תוכן עניינים

אב בשורש כף היד הוא מצב שכיח עם סיבות שונות. מפרק שורש כף היד ממלא תפקיד בתנועות בסיסיות, מהודעות טקסט ועד כתיבה. כאשר מתרחש כאב, הוא יכול להפריע לפעילות היומיומית ואף להשפיע על איכות החיים של האדם פרק כף היד אינו מפרק אחד. במקום זאת, הוא מורכב ממספר מפרקים קטנים שבהם עצמות היד והאמה נפגשות. כאב עשוי להתרחש מסיבות רבות, בין אם עייפות פשוטה או בעיה בסיסית. פציעות פגיעה במפרק כף היד ומתיחות שרירים הן סיבות נפוצות, בעוד שמעיכת העצבים העוברים בפרק כף היד עלולה לגרום גם לכאב מכיוון שכל כך הרבה גורמים יכולים להוביל לכאב בשורש כף היד, אבחון הגורם המדויק יכול להיות קשה. אבל אבחנה מדויקת חיונית לטיפול וריפוי נכון.

מה הם היד ושורש כף היד?

היד ושורש כף היד הם מבנים מורכבים הממוקמים בקצה הזרועות שלך ומאפשרים לך אינטראקציה מדויקת עם הסביבה הפיזית שלך. יש בסך הכל 27 עצמות יד ופרק כף היד – 19 ביד ושמונה בשורש כף היד. יחד, הם מאפשרים לך לבצע פעולות שונות מורכבות ומדויקות, כמו כתיבה ותפיסת חפצים.

המבנה המורכב של הידיים מאפשר מגוון רחב של תנועות שיכולות להתרחש ביחד או לחוד. מומחים סבורים שליד יש שתי תנועות עיקריות: האחיזה הכוחנית והאחיזה המדויקת. הראשון מתאים יותר לחפצים כבדים הדורשים יותר כוח ופחות עדינות. בינתיים משתמשים באחיזה מדויקת על עצמים קטנים וקלים כמו עט. הכוחנית והאחיזה המדויקת. הראשון מתאים יותר לחפצים כבדים הדורשים יותר כוח ופחות עדינות. בינתיים משתמשים באחיזה מדויקת על עצמים קטנים וקלים כמו עט.

התנועות האישיות של היד מורכבות מכיווץ, הרחבה וכיפוף של האצבעות, הנעתן אופקית וסגירה ופתיחה של כף היד. עם זאת, לאגודל יש יותר עצמאות בתנועה, מכיוון שהוא מסוגל לתנועה רבה יותר קדימה ואחורה. פרק כף היד מאפשר לך לכופף ולהאריך את הידיים, יחד עם טווח קטן של תנועה הצידה. עם זאת, טווח תנועות זה אינו נרחב או מורכב כמו אלה שהאצבעות מסוגלות להן.

כף יד כואבת

תסמינים 

כאבים בשורש כף היד עשויים להשתנות, בהתאם לגורם. לדוגמה, כאבי דלקת מפרקים ניוונית מתוארים לעתים קרובות כדומים לכאב שיניים עמום. תסמונת התעלה הקרפלית גורמת בדרך כלל לתחושת סיכות ומחטים. תחושת עקצוץ זו מתרחשת בדרך כלל באגודל ובאצבעות האמצע, במיוחד בלילה. המיקום המדויק של כאב בשורש כף היד מספק גם רמזים למה שעומד מאחורי התסמינים. פציעות ביד ובשורש כף היד הן הנפוצות ביותר בקרב ספורטאים עם זאת, הן יכולות להשפיע על כולם, גם אם לא מעורבת טראומה. בעוד שכאב הוא הסימן הברור ביותר, התסמינים הבאים עשויים להופיע גם לאחר פציעה

נפיחות, סימון, חוסר תחושה שמשפיע על האזור הפגוע או על האצבעות חולשה בעת הפעלת לחץ הגבלת ניידות.

פציעות מסוימות כגון שברים עשויות אפילו להיות גלויות לעין לא מאומנת. אם אתה מגלה שעצם או שריר אינם במקומם בעליל, או שאתה מוצא את עצמך סובל מכאבים רבים, הקפד לבדוק עם הרופא שלך בהקדם האפשרי .

מתי לפנות לרופא על כאבים בשורש כף היד ?

חוסר תחושה או עקצוץ הולכים ומחמירים, ויש מעט תחושה באצבעות או ביד תנועות ידיים פשוטות כבר אינן אפשריות, חולשה מקשה להחזיק דברים וסיבוכים של כאב בשורש כף היד יכולים לכלול חולשה וירידה ביכולת לבצע פעולות כגון אחיזה בחפצים ושימוש במקלדת. זכרו, חשוב לפנות אל פיזיותרפיסט מוסמך כדי לקבל את האבחון המדויק ואת הטיפול המתאים עבורכם.

כיצד מאבחנים כאבים בשורש כף היד ?

לאחר בדיקה גופנית וסקירת סימפטומים, רופא עשוי גם לאבחן כאב בשורש כף היד והמצב הבסיסי באמצעות :

 סריקות הדמיה רפואיות: רופא עשוי להזמין סריקות הדמיה, כולל סריקות רנטגן

CT ו-MRI

ארתרוסקופיה: הליך זה כולל חתך קטן בפרק כף היד. לאחר מכן, מנתח יכניס מכשיר קטן עם מצלמה זעירה המחוברת דרך החתך. זה ייצור תמונות שיאפשרו לאנשי מקצוע רפואיים להעריך ולאבחן מה גורם לכאב בשורש כף היד

מחקרי הולכה עצבית 

אלה מודדים כמה מהר עוברים דחפים עצביים דרך אזורי האמה, פרק היד והיד בדרך כלל, רופאים יזמינו טכניקות אבחון פולשני רק לאחר שמנוחה והחלמה מפציעה לא צלחו כופפו את פרק היד קדימה למשך 60 שניות כדי לראות אם מתפתחים חוסר תחושה או עקצוץ . הקש על האזור על העצב המדיאני כדי לראות אם מתרחש כאב . לבדוק את חוזק פרק כף היד והאצבעות להזמין בדיקות שתן ודם כדי לזהות כל מצב רפואי בסיס בקש לקחת דגימה קטנה של נוזל מהמפרקים שלך כדי לבדוק אם יש גבישים או סידן.

גורמים לכאב בשורש כף היד

נזק לכל אחד מהחלקים של פרק כף היד שלך יכול לגרום לכאב ולהשפיע על היכולת שלך להשתמש בפרק היד וביד. הנזק עלול לנבוע מפציעות.

השפעות פתאומיות 

פציעות בשורש כף היד מתרחשות לעתים קרובות כאשר אתה נופל קדימה על היד המושטת שלך. זה יכול לגרום לנקעים, מתיחות ואפילו שברים. שבר סקפואיד  כולל עצם בצד האגודל של פרק כף היד. סוג זה של שבר עשוי שלא להופיע בצילומי רנטגן מיד לאחר הפציעה.

מתח חוזר (תנועה חוזרת ) 

כל פעילות הכרוכה בתנועת שורש כף היד שאתה עושה שוב ושוב עלולה ללבות את הרקמות מסביב למפרקים או לגרום לשברי מאמץ. כמה דוגמאות כוללות חבטת כדור טניס, נהיגה בשטח. הסיכון לפציעה גדל כאשר אתה מבצע את התנועה שעות על גבי שעות ללא הפסקה. De Quervain tenosynovitis היא פציעת מתח חוזרת הגורמת לכאב בבסיס האגודל.

de Quervain’s disease

רופאים מתייחסים למצב זה גם כאל טנוסינויטיס או גיד של דה-קווין. במצב זה, נפיחות של הגידים ושל מעטפת הגידים סביב בסיס האגודל יכולה להוביל לכאבים באגודל, בפרק היד וביד הסיבה המדויקת למחלת דה-קוויין אינה ברורה, אך רופאים מקשרים אותה לעתים קרובות עם פגיעה באזור או שימוש יתר. התסמינים כוללים תחושה צורמת בתוך פרק כף היד, נפיחות וחולשה לאורך פרק כף היד, האמה והאגודל.

דלקת פרקים

דלקת פרקים היא דלקת של המפרקים. המצב יכול לגרום לנפיחות ונוקשות בחלק הגוף הפגוע. לדלקת פרקים יש סיבות רבות, כולל בלאי רגיל, הזדקנות ועבודת יתר של הידיים ישנן צורות רבות של דלקת פרקים, אך הסוגים הנפוצים ביותר שיכולים להשפיע על פרק כף היד כוללים :

דלקת מפרקים שגרונית ARTHRITIS (RA)

היא מחלה אוטואימונית שעלולה להשפיע על שני פרקי הידיים. זה מתפתח כאשר המערכת החיסונית תוקפת בטעות את רירית המפרקים שלך, כולל פרקי הידיים שלך. זה יכול לגרום לנפיחות כואבת, שעלולה לגרום בסופו של דבר לשחיקת עצם .

אוסטיאוארתריטיס  (OA)

היא מחלת מפרקים ניוונית הנפוצה בקרב מבוגרים. זה נגרם מהתמוטטות של הסחוס המכסה את המפרקים. רקמת ההגנה ניזוקה [בתהליך ההזדקנות או לאורך זמן] ותנועה חוזרת. זה מגביר את החיכוך כאשר עצמות המפרק מתחככות זו בזו, וכתוצאה מכך נפיחות וכאב בעוד שדלקת פרקים יכולה לקרות לכל אחד, במיוחד כשאנחנו מזדקנים, ישנם כמה גורמי סיכון שיכולים להגביר את הסיכוי שלך לפתח אותה. על פי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן, גורמים אלה כוללים מקור מהימן כמו :

 1. לחיות עם השמנת יתר
 2. לחיות עם זיהומים לא מטופלים
 3. לעשן
 4. פציעות מפרקים לא מטופלות עקב שימוש יתר (כגון כיפוף ברכיים)

Ganglion cysts

ציסטות גנגליון גושים שפירים, לא סרטניים ובדרך כלל לא מזיקים אלו מתרחשים לרוב ביד, בדרך כלל בחלק האחורי של פרק כף היד. לא ידוע מה גורם לציסטות הגנגליון, אך על פי האקדמיה האמריקאית למנתחים אורטופדיים, הן נוטות להופיע לרוב ב :

 1. אנשים בגילאי 15 עד 40 שנים
 2. מתעמלים (בגלל הלחץ החוזר על פרקי הידיים שלהם)

פעמים רבות, ציסטות גנגליון אינן כואבות, אך אם הן מפעילות לחץ על מפרק או עצב, הן עלולות לגרום לכאב באזור פרק כף היד. הטיפול בציסטות גנגליון משתנה מהמתנה לראות אם היא תעבור מעצמה, דרך חבישת סד ועד לניקוזו.

טיפול בציסטות גנגליון יכול לכלול

 1. חבישת סד כדי למנוע משורש כף היד לזוז 
 2. שאיפה (ניקוז הציסטה)
 3. הסרה כירורגית של הציסטה

Kienbock’s disease

מחלת קינבוק מחלה נדירה הגורמת לעצם המטורפת בפרק כף היד להתפרק באיטיות עקב אספקת דם נמוכה, מחלת קינבוק עלולה לגרום לכאבים בשורש כף היד, נפיחות, וירידה בכוח האחיזה. התסמינים יכולים לנוע בין קל לחמור לא ידוע מה גורם למחלת Kienbock. אבל ניתן לטפל במצב באמצאות שיטות הבאות:

 1. שמירה על פרק כף היד ללא תנועה
 2. . נטילת תרופות נגד כאבים
 3. . ניתוח להחזרת זרימת הדם לפרק כף היד
 4. . ניתוח ליישור אורך עצמות הזרוע

Carpal tunnel syndrome

תסמונת התעלה הקרפליתהעצב המדיאני הוא אחד משלושת העצבים העיקריים באמה. תסמונת התעלה הקרפלית מתרחשת כאשר העצב המדיאני נדחס, או נצבט. הוא ממוקם בצד כף היד של ידך, ומספק תחושה לחלקים הבאים של היד :

 1. אגודל
 2. אצבע מורה
 3. האצבע האמצעית
 4. חלק מהקמיצה

העצב המדיאני מספק גם את הדחף החשמלי לשריר המוביל אל האגודל. תסמונת התעלה הקרפלית יכולה להופיע באחת הידיים או בשתיהן מלבד גרימת כאב בשורש כף היד, תסמונת התעלה הקרפלית יכולה להוביל ל :

 1. חוסר תחושה 
 2. חולשה 
 3. עקצוץ בצד היד ליד האגודל

גורמי סיכון לתסמונת התעלה הקרפלית כוללים 

ביצוע משימות חוזרות ונשנות עם הידיים, כגון הקלדה, ציור או תפירה הֵרָיוֹן עם מצבים רפואיים מסוימים, כגון סוכרת, דלקת פרקים או תת פעילות בלוטת התריס בעל היסטוריה משפחתית של התעלה הקרפלית, שכן הבדלים אנטומיים יכולים להופיע במשפחה.

טיפול בתסמונת התעלה הקרפלית עשוי לכלול

 1. חבישת סד או סד כדי להפחית נפיחות ולהקל על כאבי שורש כף היד .
 2. . מריחת קומפרסים חמים או קרים למשך 10 עד 20 דקות בכל פעם
 3. . נטילת תרופות אנטי דלקתיות או משככות כאב, כגון איבופרופן או נפרוקסן
 4. . זריקות סטרואידים
 5. . פיזיותרפיה
 6. ניתוח לתיקון העצב המדיאני במקרים חמורים 

שגדון Gout

גאוט הוא סוג של דלקת מפרקים דלקתית שבדרך כלל נגרמת על ידי הצטברות של חומצת שתן. חומצת שתן היא חומר כימי המיוצר כאשר הגוף שלך מפרק מזונות המכילים תרכובות אורגניות הנקראות פורינים. רוב חומצת השתן מומסת בדם ומוסרת מהגוף באמצעות מתן שתן. עם זאת, במקרים מסוימים הגוף מייצר יותר מדי חומצת שתן, ובמקרים אחרים הגוף אינו מפריש חומצת שתן מספיק. עודף חומצת שתן זה יכול להיות מופקד במפרקים, וכתוצאה מכך כאב ונפיחות. כאבי גאוט מופיעים לעתים קרובות בברכיים, הקרסוליים, פרקי הידיים וכפות הרגליים.

גורמי סיכון נפוצים למחלת גאוט כוללים מקור מהימן

 1.  צריכת יתר של אלכוהול
 2. צריכת יתר של מזונות ומשקאות עתירי פרוקטוז
 3. אכילת תזונה עשירה במזונות עשירים בפורין, כמו בשר אדום וסוגים מסוימים של פירות ים
 4. לחיות עם השמנת יתר
 5. תרופות מסוימות, כגון משתנים
 6. מצבים אחרים, כגון לחץ דם גבוה, סוכרת ומחלת כליות

טיפול בגאוט עשוי להיות מורכב מ :

 1. נטילת תרופה אנטי דלקתית, כגון איבופרופן או נפרוקסן .
 2. . שתייה מרובה של מים כדי להפחית את ריכוז חומצת השתן
 3. . צמצום במזונות עתירי שומן ואלכוהול
 4. . נטילת תרופות שהרופא שלך רושם להפחתת חומצת השתן בגוף

כיצד למנוע כאבים בשורש כף היד ?

לא כל כאב בשורש כף היד ניתן למנוע, במיוחד כשמדובר בדלקת פרקים או התפתחות ציסטות. עם זאת, אתה יכול להפחית את האפשרות לפתח תסמונת התעלה הקרפלית על ידי תרגול כמה מהאסטרטגיות הבאות –  שימוש במקלדת ארגונומית כדי למנוע מפרקי הידיים שלך להתכופף כלפי מעלה. להניח את הידיים לעתים קרובות בזמן הקלדה או ביצוע פעילויות דומות . עבודה עם מרפא בעיסוק כדי למתוח ולחזק את פרקי הידיים.

כדי לסייע במניעת אפיזודות עתידיות של גאוט, שקול :

 1. שתיית יותר מים ופחות אלכוהול 
 2. . הגבלת כמות הכבד, האנשובי והדגים המעושנים או הכבושים שאתה אוכל
 3. . לאכול רק כמויות מתונות של חלבון
 4. . נטילת תרופות כפי שרשם הרופא שלך

למרות שלא ניתן יהיה למנוע לחלוטין דלקת פרקים, אתה יכול להפחית את חומרת הסימפטומים שלה על ידי :

 1. הפחתת מתח, במידת האפשר .
 2. . להישאר פעיל פיזית
 3. . עבודה עם הרופא שלך על הדרך הטובה ביותר למזער את הכאב שלך
 4. . לשמור על המשקל ברמה מתונה
 5. . הגנה על המפרקים שלך על ידי בחירת פעילויות שלא ילחיצו אותם יתר על המידה

תרגילים לסיוע בפרקי כף היד הכואבים

אם פרקי הידיים שלך מרגישות כואבות וכואבות רק כתוצאה מעבודה יתרה עליהן (כגון עבודה יותר מדי זמן על המחשב במצב אחד), אתה יכול גם לעשות כמה תרגילי פרק כף היד פשוטים בבית כדי להקל על הנוקשות והמתח. אם אובחנת עם תעלה קרפלית או מצב אחר המשפיע על פרקי הידיים שלך, שוחח עם הרופא שלך לפני שתנסה תרגילי שורש כף היד.

כיפוף וישור שורש כף היד

תרגיל זה כולל הנחת האמה על שולחן, עם ריפוד בד מתחת לפרק כף היד. סובב את זרועך כך שידך פונה כלפי מטה. הזיזו את היד למעלה עד שתרגישו מתיחה עדינה. החזר אותו למקומו המקורי וחזור.

סופינציה ופונציה של פרק כף היד

עמוד עם היד החוצה הצידה והמרפק כפוף ב-90 מעלות. סובב את האמה כך שידך פונה כלפי מעלה ואז סובב אותה לכיוון השני, כך שהיד שלך פונה כלפי מטה.

סטייה בשורש כף היד WRIST DEVIATION

הניחו את האמה על שולחן, כשהיד תלויה ומרופדת מתחת לפרק כף היד. שים את האגודל שלך כלפי מעלה. הזיזו את היד למעלה ולמטה, כאילו אתם מנופפים.

שורש כף היד
הצוות שלנו

פיזיוטרפיסט מומחה לבעיות אורתופדיות מורכבות, בעל 16 שנות ניסיון והסמכות בינלואומיות רבות. בין השאר מתמחה שמא בפציעות ספורט, מומחה לטיפול בכאב כרוני, כאב על רקע רגשי, בעיות פה ולסת, טיפול בסחרחורות (ורטיגו), מומחה בכאבי ראש ומגרינות ובמגוון רחב של בעיות אורתופדיות אחרות.. בקליניקה נעשה שימוש בפרקטיקות ובטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם המסתמכות על יכולת אבחון מעמיקה, שיטות טיפול ייחודיות והתאמה אישית של תוכנית מיטבית. פתרונות ותוצאות כבר בטווח הזמן המיידי!

ליעוץ וקביעת תורים צרו איתנו קשר

תפריט נגישות